Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

Náhodná ukázka:

      Po snídani se vítr utišil, mlha zhoustla, přišla Barbora a Bongo začal shánět někoho, kdo by s ním šel prozkoumat Baraní sedlo. Že by se mělo aspoň zjistit, jestli tam není sníh a jestli se to dá přejít i s Gábinou.

      Gábina praštila do stolu a šla pryč. Za minutu se vrátila, praštila do stolu a sedla si. Řekla, že už dávno leze jako každej jinej a ať se Bongo stará o svou prababičku; při těch slovech se tak rozčilila, že zase utekla. Otouš praštil do stolu a vyřítil se za ní.

      Křižák poznamenal, že v mlze nemá cenu cokoli prozkoumávat, a Bongo opáčil, že mu nejde o zkoumání, ale o akci. O čin.

      „Kdo není srab,“ řekl, „připojí se. Za hodinu jsme zpátky.“

      „Někdo se tady šíleně vytahuje,“ řekla Barbora. „Jenom nahoru to trvá hodinu a čtvrt.“

      „Jdeš se mnou?“ optal se jí Bongo, a když odmítla, zavyl: „Dobrá! Nechceš? Nechceš. V deset jsem zpátky. Nevěříš? Vsaď se! Ty se taky vsaď! Vsaďte se všichni a já to zvládnu do tři čtvrtě na deset!“

      Keny navrhl, že v případě prohry by měl Bongo všem zaplatit malou vodku s horskou přirážkou, a Bongo se smíchem suveréna opáčil, že beze všeho. Dále Keny připomněl, že vrátí-li se Bongo skutečně do těch deseti, měl by mít nárok buď na tu vodku, nebo na polibek zde přítomné Barbory, která svým pochybovačstvím způsobila, že se teď Bongo cestou k Baranímu sedlu nejspíš užene k smrti. Barbora se ušklíbla a řekla, že klidně, protože to Bongo beztak do deseti nestačí.

      „Dobrá,“ řekl Bongo. „Nepiju. A nic neříkám. Mlčím. Někdo tady bude šíleně zírat. Kdo jde se mnou? Jdu.“

      Přes Bongovy protesty se připojila Gábina, aby to Bongovi ukázala. Ke Gábině se připojil Otouš. Bongo jim ponechal půlhodinový náskok a přesně v 9.00 vyrazil.

      Otouš s Gábinou stoupali zeleným svahem, vytrvale, tiše, mlhu za sebou a mlhu před sebou; světem kamení a zvířat, kde jsou lidé jenom hosty.

      „Podívej,“ řekla náhle Gábina a ukázala dolů. Stál tam muž, měl založené ruce a nohu na kameni.

      „No a co?“ řekl Otouš.

      Muž sebou trhl a zmizel za skalkou. Vyběhl, dal ruce vbok, nohu na kámen, znehybněl. Trhl sebou, utekl. Vyběhl. Strnul. Rozkročil se. Trhl sebou. Utekl.

      Očarovaně na to hleděli, dokud je nedohnal Bongo.

      „Co je, co je, neflákám se,“ hulákal už zdaleka. „Ještě jste neviděli cvoka v Tatrách? Má za skalkou foťák se samospouští.“

      „To je legrace,“ řekla Gábina a Bongo ji s rachotem předběhl.

      „Všichni jste samá legrace,“ hučel už nahoře v suti, „a ta legrace nás bude stát nejmíň osm drahocenných minut.“

      V tu chvíli se mu na čele rozpleskla sněhová koule. Kdosi o čtyřicet metrů výš se mu omlouval německy.

      „Každej se tady kouluje, fotografuje, blbne,“ vyrážel zlobně, „a to se to potom snadno chodí na Baraní sedlo za hodinu a čtvrt.“

 

(Zdeněk Šmíd, Proč bychom se nepotili)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist