Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

Taťka vypne motor a zatímco se Max nedočkavě dere ven z auta, já se s obavami zahledím k zastřešenému zápraží. Vlevo na lavičce, která se ve vysoké trávě skoro ztrácí, kdosi pohodlně leží. Druhá postava sedí na jednom ze tří schůdků. Podle toho, že se před domem na plácku vydlážděném kdysi dávno velkými plochými kameny povalují jen dva bágly, usoudím, že zatím krom těch dvou nikdo jiný nedorazil.

V klukovi na schodech poznám Adama. Dost se změnil, sice stále nosí hnědé vlasy ostříhané na ježka, ale celkově je nějaký jiný, dospělejší, hezčí. Zmužněl, či co. Vypadá dost dobře v černých bermudách a žlutém tričku - a já se paradoxně začnu cítit tím hůře! Když se druhý kluk na lavičce posadí, aby se podíval, kdo přijel, trhnu sebou, jak kdybych dostala ránu elektrickým proudem.

Je to Tadeáš, nebo ne..?! Ještě včera jsem si ho vybavila jako hezkého kluka s účesem z krátkých vlasů vylepšených gelem, kdežto momentálně zírám na kluka vyloženě krásného! Nemá ježka, nýbrž rozcuch, vlasy mu jako by ve špičkách dosahují k uším. Fantasticky mu to sluší! V obličeji, na pažích i hrudníku, co mu vykukuje z rozepnuté košile s krátkými rukávy, kterou si oblekl k sepraným ošoupaným a častým praním vyšisovaným džínsům, je stejnoměrně opálený do čokoládova. A to jsem si myslela, jak jsem na Rhodosu krásně zhnědla! Na blondýnku ano, s Tedem ovšem soupeřit nemohu ani náhodou.

No, já s ním ani soupeřit nechci! V ničem! Ze všeho nejradši bych se schovala za tátovo sedadlo a nevystrčila ani nos, dokud bychom nebyli zpátky v naší garáži!!

Jenomže to jaksi nepřichází v úvahu. Táta už pilně vytahuje z kufru vozu naše zavazadla, Max pobíhá kolem a Pavel se vítá se svými nejlepšími přáteli.

"Už jsme si skoro mysleli, že nepřijedeš, když jsi nepřišel na nádraží," svěří se mu Adam. "Neříkals, že kvůli psovi máš vlastní odvoz."

"Není ten taxík kapku malej pro tak velkýho psa?" všimne si Ted pobaveně. "Maxipse? Pojď ke mně..." Max přestane očichávat kopřivy vzrostlé do výše pasu dospělého člověka, popoběhne k Tedovi a nechá se poškrábat za vzpřímenými slechy.

"Považuje auto za nepohodlnou verzi boudy," přisvědčí taťka s úsměvem, "ale jezdí rád, uvnitř je vždycky první. Horší to mají jeho spolucestující..."

Tím ovšem přiláká pozornost na mne a já málem nedýchám, když vidím, jak Ted hodí okem zpátky k vozu, o kterém si patrně do téhle chvíle myslel, že už je prázdný. Se zájmem se předkloní, aby lépe viděl! Táta, místo aby mi nějak z trapné situace pomohl, odemkne dveře chalupy a zmizí v tmavé studené chodbě, čímž mě nechá klukům napospas!

"Jo to nebylo kvůli psovi," uvědomí si a šťouchne do svého přítele. "Sleduj..."

Adam okamžitě ožije: "Koho jsi nám to přivezl?"

"To jsou věci," hvízdne Ted. "A co Linda, ta je mimo hru...?"

"Vždyť je to moje ségra, blbouni," hájí se Pavel.

Nevěří mu ani jeden. "Ségra, to jistě...!"

Usoudím, že schovávat se v autě déle byť o pouhou minutu by bylo neúnosné, vylézt prostě musím. Pokud možno co nejelegantněji se vysoukám z vozu a celkem by se mi to i podařilo, kdybych se nenapřímila příliš brzy a netřískla se hlavou o rám střechy, jen to zaduní. Musím se hodně snažit, abych nesykala bolestí nahlas a nedrbala si postižené místo!

(...)

 

(Lenka Lanczová, Čas něhy)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist