Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

6. kapitola
Plánovač osudů

Když od oné jasnozřivé noci strávené ve 482. století uplynul měsíc fyziočasu, Harlan pochopil mnoho dalších věcí. Nyní, kdyby počítal v obvyklém Času, se nacházel skorem dva tisíce století v budoucnosti Noys Lambentové. Pomocí úplatků a lichotek se pokoušel zjistit, co ji očekává v nové Skutečnosti.

Bylo to větší provinění než pouze porušení etických norem, ale něco takového už ho netrápilo. V právě uplynulém fyzioměsíci se stal ve vlastních očích zločincem. Nenacházel žádný způsob, jak se ospravedlnit. Když se dopustí dalšího zločinu, už se mu nemůže nic horšího stát - a naopak tím může mnoho získat.

Proto pronikl až k přepážce, která jej oddělovala od 2456. století kvůli svým zločinným piklům. Nenamáhal se, aby pro to našel nějaké mírnější vyjádření. Vstup do Času byl mnohem komplikovanější než pouhý přestup z kabiny do Věčnosti. Aby dokázal vstoupit do Času, musel přesně spočítat souřadnice vybrané oblasti zemského povrchu a zvolit přesný časový okamžik v průběhu století. I přes vnitřní napětí Harlan nastavil řízení přesně a rychle, se sebedůvěrou zkušeného a talentovaného odborníka.

Zjistil, že se nachází ve strojovně, kterou viděl poprvé na monitoru ve Věčnosti. Právě v té fyziochvíli seděl Sociolog Voy v bezpečí před obrazovkou a sledoval nadcházející Zásah Provozního technika.

Harlan si uvědomoval, že Čas ho netlačí. Do téhle místnosti nikdo nevstoupí po následujících 156 minut. Časoprostorový itinerář mu pro jistotu povoloval jen 110 minut, zbývajících šestačtyřicet ponechával jako obvyklou čtyřicetiprocentní bezpečnostní rezervu. Rezerva se stanovovala pro případ potřeby, nicméně se neočekávalo, že ji Provozní technik bude muset využívat. Ten, komu by se to stávalo, by na místě specialisty dlouho nevydržel.

Ovšem Harlan neočekával, že bude potřebovat z oněch 110 minut víc než pouhé dvě. Připevnil si na zápěstí miniaturní generátor pole, takže jej obklopovala oblast fyziočasu - takříkajíc emanace Věčnosti, která je ochraňovala před jakýmkoli efektem případné Změny Skutečnosti. Pokročil ke stěně, zvedl malý kontejner z jeho místa na horní polici a pečlivě jej umístil na předem připravené místo o patro níž.

Když to provedl, vrátil se do Věčnosti způsobem, který vypadal stejně prozaicky, jako by prostě prošel dveřmi. Kdyby jej přitom pozoroval nějaký obyvatel Času, připadlo by mu, že Harlan jednoduše zmizel.

Malý kontejner zůstal na tom místě, kam jej přemístil. V historii světa zatím ještě neměl sehrát svou roli. O několik hodin později se k jeho původnímu místu natáhne mužská ruka, jenže nic nenajde. Během půlhodinky jej sice vypátrají, ale mezitím se silové pole vyčerpá a ten člověk ztratí trpělivost. Rozhodnutí, k němuž v předchozí Skutečnosti nedospěl, nyní učiní ve vzteku. Neuskuteční se jisté setkání a muž, který měl zemřít, bude za jiných podmínek žít o rok déle, a jiný, který měl zůstat naživu, zemře naopak o něco dříve.

Porucha se začne kaskádovitě šířit a dosáhne svého maxima ve 2481. století, pětadvacet století po Zásahu. Pak už intenzita projevu Změny začne slábnout. Teoretici poukazovali sice na to, že Změna už nikdy nedospěje k nule, avšak padesát století po Zásahu se následky natolik zeslabí, že se nedají zachytit ani nejpečlivějšími výpočty. Praktický limit tedy existoval.

(...)

 

(Isaac Asimov, Konec Věčnosti)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist