Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Vilém Mrštík: balíček 3 elektronických knih (PDF+ePub)     za 109  76 Kč (-30%)

Náhodná ukázka:

ZÁVAL

Už padesát dní nenašel Cyprián ve svém dole žádný diamant. Není divu, že se mu řemeslo zlatokopa čím dále tím více znechucovalo. Je to marná práce, říkal si, když nemá člověk dosti peněz na pořádný prvotřídní dílec a nemůže si na práci zjednat aspoň tucet Kafrů.

A tak jednou ráno pustil do dolu jen Mátakita a Bardika s Tomášem Steelem a sám zůstal ve stanu. Chtěl odepsat svému příteli Faramondu Barthésovi. Ten mu nedávno poslal o sobě zprávy prostřednictvím jednoho obchodníka se slono­vinou, který tamtudy projížděl do Kapského Města.

Faramond Barthés byl svým loveckým a dobrodružným životem přímo nadšen. Zabil již tři lvy, šestnáct slonů, sedm tygrů, velmi mnoho žiraf a antilop, drobnou zvěř ani nepočítaje.

„Po způsobu dávných dobyvatelů,“ psal, „živím i já válku válkou. Z vý­těžku lovu si vydržuji menší expediční sbor, který mě doprovází. Mimoto vydělám hodně peněz prodejem kožešin a slonoviny a směnným obchodem s kaferskými kmeny.“

Dopis končil takto:

„Nechtěl by sis za mnou vyjet k řece Limpopu? Dorazím tam koncem příš­tího měsíce; potom se po jejím toku pustím až k zálivu Delagoa a odtamtud po moři do Durbanu. Až tam jsem totiž slíbil dovést své Basuty... Opusť tedy na několik měsíců ten svůj hrozný Griqualand a přijeď za mnou...“

Cyprián pročítal dopis už poněkolikáté, když vtom zaslechl strašnou ránu. V celém táboře nastal hrozný zmatek. Cyprián vyběhl ze stanu. K dolu se hnal poplašený hlouček zlatokopů.

„Něco se tam zřítilo!“ křičeli ze všech stran.

Noc byla totiž ledově chladná, zato předešlého dne bylo neobvyklé parno. Takovým rychlým střídáním teploty se Vrstvy otevřeného dolu smršťují a pak nastane často neštěstí.

Cyprián uháněl ke Kopje. Když tam doběhl, spatřil na vlastní oči, co se stalo.

Ohromný kus půdy, vysoký aspoň šedesát metrů a dlouhý asi dvě stě metrů, se roztrhl kolmo vedví. Vznikla tak velká trhlina, podobná trhlině ve stržené pevnostní zdi. Několik tisíc centů drobného kamení se utrhlo, zřítilo se na dílce a zasypalo je pískem, sutí a kamením. Všechno, co bylo v té chvíli nahoře, lidé, vozíky, všechno se zřítilo a leželo v hloubce. Naštěstí neslezli ještě všichni do dolních částí dolu. Jinak by byla sesutá země pohřbila polovinu tábora.

Cyprián si hned vzpomněl na svého společníka Tomáše Steela. Brzy ho však k své radosti spatřil mezi těmi, kdo tam stáli na okraji trhliny a zjišťovali rozsah neštěstí. Hned se k němu rozběhl.

„Ano, my jsme z toho vyvázli!“ řekl Lancashiřan a stiskl mu ruku.

„A co Matakit?“ otázal se Cyprián.

„Ten ubožák je tam dole!“ odpověděl Tomáš Steel a ukázal na sesutou půdu, která se sesypala na jejich společný majetek. „Právě jsem ho poslal dolů a čekal jsem, až naplní první vědro zemí a pošle mi je. A vtom se stalo to neštěstí!“

„Ale vždyť tu nemůžeme jen tak zůstat a nic nedělat! Musíme se pokusit o jeho záchranu!“ vzkřikl Cyprián. „Snad ještě žije!“Tomáš Steel zavrtěl hlavou.

(...)

 

(Jules Verne, Hvězda Jihu)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist