Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Hans Christian Andersen: balíček 8 elektronických knih (PDF+ePub)     za 247  136 Kč (-45%)

Náhodná ukázka:

Kapitola 11

Městečko bylo malé a žádnou telefonní budku jsem tam nenašel. Nevěděl jsem ani, jak se město jmenuje, pokud mě paměť nešálila, mohl to být Woodman. Zkoušel jsem si v duchu vybavit, jak vypadá okolí Pilot Knobu, ale měl jsem to všechno tak hluboko zasuto v paměti, že jsem si nemohl být ničím jistý. Na jménu města nesejde, říkal jsem si, hlavně abych si odsud mohl zavolat. Filip mi mohl z Washingtonu poradit, co dělat a když ne to, mohl třeba tušit, co bude následovat. Ještě jsem mu ani nepoděkoval za to, že mi poslal tu kopii strýcových poznámek. I když jsem si uvědomoval, že kdyby mi je neposlal, možná by mě nic z těch hrůz nepotkalo.

Jediné místo, které bylo ve městě otevřené, byl bar. Ze špinavých oken vycházelo matné žluté světlo a větřík, který foukal nahoru ulicí, rozhoupával plechovou desku ve tvaru pivního půllitru zavěšenou nad chodníkem.

Stál jsem na protější straně ulice a snažil se sebrat dostatek odvahy k tomu, abych tam dovnitř vkročil. Nebylo jisté, že tam telefon mají, ale připadalo mi to velice pravděpodobné. Věděl jsem, že vstoupit dovnitř je pro mě do jisté míry nebezpečné, protože se dalo čekat, že šerif kvůli mě zburcoval okolí, a přestože poplašné zprávy nemusely dojít až sem do těchto míst, musel jsem s tím počítat.

Kánoi jsem nechal dole u řeky přivázanou ke kymácejícímu se sloupu, kdybych se teď k ní vrátil, nasedl a odrazil ji do proudu, nikdo by o mně nevěděl, protože až do této chvíle mě nikdo neviděl. Až na ten protější bar bylo město úplně mrtvé.

Ale já si potřeboval zatelefonovat, prostě jsem to musel udělat. Filipa jsem musel varovat, už i tak mohlo být pozdě. Mohl mít nějaký nápad, jak bychom se měli zachovat. Bylo už jasné, že kdokoli si poznámky mého mrtvého přítele přečetl, musel čelit stejnému nebezpečí, jako on, když tyto poznámky psal.

Chvíli jsem tam nerozhodně postával, než jsem se konečně utvrdil v tom, co udělám. Vstoupil jsem do silnice. Když jsem došel na druhý chodník, zastavil jsem se a podíval se nahoru na pohupující se půllitr. Připadalo mi, jako by mě tím svým kýváním odrazoval od toho, co jsem zamýšlel udělat. Šli po mně a nemělo smysl chodit dovnitř a říkat si tak o problémy, které by s největší pravděpodobností nastaly. Minul jsem bar a pokračoval dolů silnicí. Když jsem však byl na polovině cesty k řece, otočil jsem se a vracel se zase nahoru. Nemá to cenu, říkal jsem si, tohle k ničemu nevede. Mohl jsem tu chodit tam a zpátky celou noc, aniž bych věděl, co vlastně udělám.

Vystoupal jsem tedy po schodech a zatlačil do dveří, které se otevřely. Vzadu v místnosti seděl u baru nějaký muž, barman se opíral o pult, tváří ke dveřím, jako by celý večer čekal, až vstoupí zákazník. Zbytek místnosti byl prázdný, židle byly přistrčené ke stolům.

Barman se nepohnul. Jako by mě vůbec neviděl. Vstoupil jsem dovnitř, zavřel za sebou dveře a zamířil k baru.

„Co to bude, pane?“ optal se barman.

„Whisky,“ řekl jsem a ani jsem nežádal o led. Připadalo mi, že žádat zde o led, by mohlo být porušením etikety. „A nějaké drobné – tedy, jestli máte telefon.“

(...)

 

(Clifford D. Simak, Pryč z jejich myslí)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist