Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

HLAVA PRVNÍ

Pan Vojtěch Cipra je opilý a pomýšlí na sebevraždu – Setká se s ctihodným starcem – Kdo byl ten ctihodný stařec a co bylo pak – Veliké radování a mastné huby v rodině pana Cipry

Za jedné horké letní noci, kdy měsíc lil své bledé světlo v šeré ulice ponuré čtvrti holešovické, a proto ozývalo se veliké psí hořekování, kvílení a táhlé vytí směrem k mlčelivému souputníku naší planety, kráčel ulicí Tomáše ze Štítného mužík jakýsi nemladý, nestarý a ten se jmenoval Vojtěch Cipra. Pan Vojtěch Cipra měl velikou bídu, z kteréžto příčiny se opíjel; a protože se opíjel, měl velkou bídu. Nalézaje se v tomto bludném kruhu, klesal den ke dni do větší a větší nouze, propíjeje v putykách, pajzlících a kořalnách poslední krejcar, poslední kabát. A v tuto dobu potkáváme pana Vojtěcha Cipru, an vrávoral v magickém světle měsíčním prostovlasý a bos. Propil v hospodě U Tří schůdků čepici a boty.

„Tak, Vojtěše Cipro,“ promluvil k sobě, ukázav prstem na sebe, aby nebylo mýlky, „teď jseš, jak se říká, trop. Malá domů. Pryč a pryč je všecko. Je konec. Domluvil jsem.“ I usedl Vojtěch Cipra u dveří domu číslo 42 a zaplakal. Plakal a hořekoval, polykaje hořké slzy, a umínil si, že této noci udělá životu svému konec. Skočí do kalných proudů Vltavy z Hlávkova mostu, kde jsou ty nahaté, necudné sochy. Ale napřed vykouří si retko, které má v kapse u vesty. Je to poslední retko. Potom je konec.

A jak tak sedí pan Vojtěch Cipra ve svůj zármutek hluboký ponořen, ucítí najednou dotknutí čísi ruky. I pohlédl pan Vojtěch Cipra vzhůru a uzřel stařečka nějakého. Dlouhý bílý vous sahal mu na prsa a z jeho modrých očí zářila nebeská dobrota. Byl to milý stařeček.

„Mladej pane,“ promluvil ctihodný onen stařec, „nemají báčko? Já dneska neměl celej den šluka. Koukám a koukám, ale slavíka nikde nenalézám. Je to bída mezi lidem…!“

„Mám, dědečku,“ odpověděl pan Cipra. „Je to moje poslední retko. Vidím, že jsou lidi, kteří jsou na tom ještě hůř než já. Ani retko nemáte, dědečku, ó, to jste velikej chudák.“ Vzal pan Cipra svoji zorku, rozdělil ji spravedlivě na polovičku, půlku dal starci a půlku si ponechal. Zapálili si a bánili jako cikáni na mezi.

A když vykouřili, pravil ctihodný stařec velebně: „Vojtěše Cipro! Já tě chtěl zkoušeti, zdali máš srdce dobré. I uviděl jsem tvoje milosrdí a to nenechám bez odměny. Vyřkni sobě nějaké přání a já ti je splním, neboť jsem Pán Bůh.“

„Vy že jste Pán Bůh?“ tázal se pan Cipra nedůvěřivě.

„Jsem!“ odvětil velebný stařec pevně.

„Zadušujte se, abych viděl, že v tom není nějaký podfuk.“

„Na mou duši,“ zadušoval se Pán Bůh, „ale dušovat se nemá, to je hřích,“ dodal káravě.

„Inu je, je,“ přikyvoval rozvážlivě pan Cipra, „ale co má jeden dělat? Smí se dneska někomu věřit, a zvláště v Holešovicích za nočního času? – Ale,“ pokračoval po chvilce, „když jste teda mluvil o tom přání, tak já bych si něco přál.“

„Ven s tím!“ povzbuzoval jej velebný stařec.

(...)

 

(Karel Poláček, Kouzelná šunka)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist