Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

4

V sobotu ráno ještě chumelilo. Slibovaná vánice se proměnila v sněhovou bouři. Oblékali se v příjemně teplém pokoji. Blanche navlékla teplé spodní prádlo, dva svetry a šponovky, takže její štíhlá postava se vycpávkami pěkně zaoblila. Hawes se svým metrem devadesát v dvojích ponožkách, černých kalhotách a černém svetru vytvářel siluetu, která se proti oknu a šedivému dni odrážela jako písmeno V

„Myslíš, že se dostanu včas zpátky v pondělí večer na zkoušku?“

„Nevím. Já mám být zpátky ve služebně v šest večer. Jestlipak jsou silnice sjízdný?“

U snídaně se dověděli, že ve městě a většině měst kolem silnice vedoucí na sever do vnitrozemí byl vyhlášen stav pohotovosti. Blanche se na představu, že budou zasněženi, tvářila s blaženou lhostejností.

„Jestli napadá tolik sněhu, tak stejně zkoušku zruší,“ doufala.

„Policii nezruší,“ řekl Hawes.

„Ať nám všichni vlezou na záda,“ řekla spokojeně. „Jsem tady, sníh je báječnej, a jestli to půjde jezdit, tak to bude božskej víkend.“

„Bude to božskej víkend, i kdyby lyžování nestálo za nic,“ řekl Hawes.

V půjčovně ji vybavili botami a lyžemi, a tak se vydali ven. Oba sedačkové vleky byly v provozu, ale jak prorokoval jeden z půlnočních hlasů, nejvyšší sjezdovky ještě nebyly otevřené. Zdvihl se silný vítr a hnal po svazích bílé stěny sněhu. Hawes vzal Blanche nejdřív k malému vleku, naučil ji stromečkovat a stoupat po hranách a pak jí názorně předvedl, jak se malý vlek používá: levá ruka svírá lano, pravá ruka i celá paže jsou za zády a drží se lana. Svah pro začátečníky byl mírný, ale Blanche byla schopná pustit se na obtížnější terén. Jako zkušená profesionální tanečnice považovala lyže hned od začátku jen za překážející jevištní kostým, věc sice trochu bránící pohybu, ale jinak něco, co se musí překonat. Na svahu pro začátečníky se s obdivuhodnou koordinací pohybů naučila plužit. Před obědem to dotáhla až na kotvu a začínala se učit základům oblouku. Hawes s ní trpělivě setrval celé dopoledne a sám se také spokojil se svahy pro začátečníky Jeho vděčnost k zavátým silnicím vzrůstala. Počet lyžařů byl kvůli jejich neprůjezdnosti omezený, a tak užívali s Blanche sněhu, jako by byl všední den a ne víkend. Jezdit po čerstvém prašanu byl požitek.

Po obědě mu navrhla, aby ji tu nechal samotnou, že bude cvičit. Hawes sice toužil po sedačkovém výtahu a skutečných sjezdovkách, ale přesto protestoval, že mu úplně stačí jezdit s ní na svazích pro děti. Blanche i tak trvala na svém, a tak ji nakonec opustil na svahu obsluhovaném kotvou a vydal se k nejdelšímu sedačkovému vleku vleku A.

Když se k němu blížil, bezděčně se usmíval. Na rozdíl od dlouhých front, které se tu tvořily o víkendech, čekala na nástupišti jen asi desítka lyžařů. Než nasedl, zahlédl koutkem oka pohyb něčeho černého; ohlédl se a viděl švédského či německého instruktora ze včerejška, jak sviští dolů, obloučkem zastavuje u vleku a rozstřikuje spršky sněhu. Hawese nepoznal, ale ten se tomu vůbec nedivil. Všichni lyžaři měli na sobě větrovky s kapucemi, těsně uvázanými pod bradou, takže jim zakrývaly celou hlavu, a navíc měli brýle většinou se žlutými skly proti šedivému dni, někteří ale i se skly tmavými. V každém případě byla výsledkem absolutní anonymita. Muži i ženy se skoro nedali rozlišit. Mohli být hloučkem Marťanů čekajících, až budou odvedeni ke svému vůdci. Přitom čekali na sedačky. Nemuseli čekat dlouho.

(...)

 

(Ed McBain, Vánice)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist