Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

42 / Dis

Sneh sa ešte v noci roztopil. Astrid Monsenová práve vyšla z domu a kráčala po mokrom, čiernom asfalte, keď na chodníku na opačnej strane ulice zazrela vysokého policajta. Pridala do kroku, srdce sa jej rozbúchalo ako šialené. Uprene hľadela pred seba v nádeji, že si ju nevšimne. V novinách videla fotografie Alfa Gunneruda a vyšetrovatelia celé dni dupali po schodišti tak, že nemala pokoj na prácu. Teraz sa to však už konečne skončilo.

Pred nadchodom už takmer bežala. Pekár Hansen. Keď dorazí k nemu, bude zachránená. Šálka čaju a šiška pri stole čo najhlbšie v pekárni. Každý deň presne o pol jedenástej.

„Čaj a šišku?“

„Ďakujem.“

„Tridsaťosem.“

„Nech sa páči.“

„Ďakujem.“

Väčšinou to bola počas dňa jej najdlhšia konverzácia.

Posledné týždne začal jej miesto obsadzovať starší pán, a hoci okolo bolo množstvo prázdnych stolov, inde si nemohla sadnúť, lebo… nie, teraz na to nebude myslieť. Slovom, bola nútená začať chodiť o štvrť, aby si obsadila stôl. A práve dnes jej to prišlo vhod, inak by ju zastihol doma. A ona by musela otvoriť, lebo to sľúbila mame. Po tom, keď dva mesiace nikomu neotvárala a nezdvíhala telefón, až musela prísť polícia, sa jej mama vyhrážala, že ju opäť zatvoria do ústavu.

Mame nikdy neklame.

Iným áno. Iným klame neustále.

V telefonátoch do vydavateľstva, v obchodoch aj na diskusných internetových stránkach. Najmä tam. Tam sa môže tváriť, že je niekto iný, jedna z postáv románu, ktorý práve prekladá, alebo Ramona, dekadentná a promiskuitná, no nebojácna žena, akou kedysi bola.

Astrid si Ramonu vybájila ešte v detstve. Bola to tanečníčka, mala dlhé čierne vlasy a hnedé mandľové oči. Astrid zvykla Ramonu maľovať, najmä jej oči, no musela to robiť tajne, lebo mama všetky jej kresby trhala a kričala, že v dome nestrpí hlúposti. Ramona potom na dlhé roky zmizla, teraz sa však vrátila. Astrid pozorovala, že ju čoraz väčšmi ovláda, najmä keď píše spisovateľom, ktorých texty prekladá. Po prvej otázke na tému jazyka a odkazov v knihe nasledoval neformálny mail, po niekoľkých ďalších Francúzi už nástojili na tom, že sa musia stretnúť. Keď prídu do Osla na prezentáciu knihy, alebo len tak. Všetky stretnutia odmietala, no horlivých nápadníkov tým neodbila, skôr naopak. Všetko to teraz prerástlo do jej vlastného umeleckého diela, keď sa jedno ráno zobudila s rozhodnutím, že začne vydávať vlastné knihy. Konzultant vydavateľstva vybuchol v telefóne a kričal, že už nevydrží jej „hysterické výlevy“, a že nikto a nikdy nezaplatí za jej myšlienky. Nanajvýš nejaký platený psychológ.

„Pani Monsenová!“

Cítila, ako jej po chrbte prebehol mráz a zmocnila sa jej panika. Musí zhlboka dýchať. Práve sa chystala prejsť na druhú stranu, keď naskočila červená. Stihla by prejsť, no nikdy neprechádzala na červenú.

„Dobrý deň, idem práve za vami.“ Harry Hole pristúpil bližšie. Naďalej mal svoj uštvaný výraz a rovnako červené oči. „Dovoľte mi na úvod povedať, že som čítal Waalerovu správu o rozhovore s vami. Chápem, že ste mali strach, a preto mi klamali.“

(...)

 

(Jo Nesbø, Bohyňa pomsty)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist