Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

6. KAPITOLA

 

Abychom to vysvětlili: musíme vyjít z předpokladu, že jest jen jediný živel; neboť i když vidíme vodu, zemi, vzduch i oheň od sebe oddělené, nikdy nejsou tak dokonale čisté, aby se vzájemně neprostupovaly.

Cyrano z Bergeraku, Cesta na Měsíc

 

Martovy představy o Kaře se za těch pár dní poněkud změnily, byť i to nebyla jednoznačně změna k lepšímu, Kara mu teď tak trochu připomínala letitou dámu, okázale a manifestačně neschopnou a bezradně mávajícími pažemi (chudinka  stará!) jak pelikán, je-li   postavena před složitý úkol stisknout správné tlačítko ve výtahu, nevybaveném ještě    fonoautomatem, zasahující však s přesností lumka, kladoucího vajíčka do housenky hluboko ve dřevě, jde-li o uplatnění nějaké jedovatosti. Příměr ovšem nebyl zcela správný; Kara nebyla jedovatá, ba nebyla ani zlá. Ale její hra na bezmocnou bytost (chudinka děvčátko!) byla stejně virtuózní a její reakce v případě potřeby stejně přesné a účelné. Pro situaci, v níž se ocitli, to pochopitelně vítal, jenomže ve společnosti Kary Karnové žádný muž nemyslel pouze na přítomnost, zejména pokud sestávala z obhlížení nesmyslně zničených kosmických  člunů a hledání ztracených korábů a vysvětlení pro všechny tyhle zmatky. A kdyby snad  přece  jen myslel, stala by se Kara již kvůli nezbytné sebeúctě jeho smrtelným nepřítelem.

Bylo zjevně rozumné opustit okolí člunu. Marta ani nenapadlo hrát si na Robinsona a hledat nějaké užitečné věci v přehrabávaných troskách, ačkoli pod cáry plastikových iglú by se téměř určitě nalezly například nějaké jeho oblíbené konzervy. Vyšetřující komise Centrály, která bude záhy řešit případ, jaký nemá v dějinách kosmické plavby hned tak obdobu, by tím měla zbytečně ztíženou práci. Železná zásoba komprimátů vznášedla určitě postačí až do doby, než se zase ozve před srdcem ťukání. A Šéf bude - jak Mart doufal - dost slušný, aby je nenechal dlouho na holičkách. Už kvůli Kaře a poprasku, který její zmizení způsobí, a ovšem i kvůli Péťovi a Tobiášovi a jejich osudu, nerozlučně spojeném s osudem polyvizní seriálové tasemnice, milované prostšími povahami celé Galaxie. Věřil, že žijí - tak  daleko by snad ti cvoci z vřetenovité zlaté lodi bůhvíodkud přece jenom nezašli.

Ještě před několika hodinami jim Hepterida připadala prostě jako jedna z mnoha planet, rotujících v přiměřené vzdálenosti od svých přiměřených sluncí a obdařených přiměřenou velikostí, což ve vzájemné kombinaci obvykle poskytlo docela slušné podmínky i pro přiměřenou existenci člověka. Vesmír byl, jak se stále znovu a znovu ukazovalo, vytvořen podle jednotného schématu, a život, pokud jej kosmonauti nebo alespoň spektrografy a bioindikátory sond prokázaly, rovněž. Žádní křemenní bubáci se po Galaxii nepřeháněli a nelze říci, že by toho kdokoli příliš litoval. Všechno bylo víceméně jasné, přehledné a známé. Teď si však Mart s Karou připadali jak Jeníček s Mařenkou v pustém a nepřátelsky naladěném lese. Dojem nemohly napravit ani duhové koule datu, po zmizení vřetenovitého korábu a silového pole opět stoupající a rozpadající se jako vždy, ani ostře zelené moře, zářící v paprscích místního slunce a šumící kolem členitých pobřežních skal.

(...)

 

(Ludvík Souček, Blázni z Hepteridy)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist