Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

8

Středa, 8. června

Gakona, Aljaška

 

„Tak tam jedeme?“ Ventura musel zvednout hlas, aby ho Morrison slyšel. Letoun typu Cessna Stationair nebyl obyčejně tak hlučný, ale tenhle měl pokroucené dveře na straně spolujezdce, takže ke hluku se přidávalo ještě pronikavé pištění.

„To je ono,“ přikývl Morrison.

Ventura se podíval dolů z výšky přibližně dvou a půl kilometrů. Viděl převážně nedotčený jehličnatý les. V dálce se tyčilo pohoří s několika velmi vysokými zasněženými vrcholky. Samotné sídlo HAARP bylo odříznuté od lesa - vypadalo to tu, jako by někdo vysekal v lesích prostor ve tvaru nějakého paklíče. Několik budov a parkoviště v nepravidelné kruhové oblasti spojovala přímá silnice se samotným centrem - které vypadalo, jako by někdo zasel semínka, z nichž vyrostly obrovské televizní antény jako z padesátých let. O kousek dál ležel druhý obdélníkový kus země stejně velký jako první. Za řídicími budovami se objevoval několik stovek metrů dlouhý, rovný dlážděný pás.

Pilot mírně zatočil, pak ubral plyn a vyrovnal letoun.

„Máme teď svou vlastní přistávací dráhu,“ řekl Morrison. Je to lepší kvůli bezpečnosti. V době, kdy se základna stavěla, to nebyl problém - ke vstupní bráně mohl přijít kdokoli, dokonce bylo každou chvíli otevřeno - ale došlo k několika nepěkným akcím ekoteroristů, takže teď je kolem pořádný plot a ozbrojení strážci. Nejbližší město, Gakona, je tímhle směrem, ale daleko. Je tam pošta, benzínová pumpa, motel, pár ubytoven, restaurace, bar a tak. Jezdí sem spousta turistů, lovců a rybářů. Kdybyste chtěl, mohl byste si tu nechat vyrobit sáně pro psí spřežení, ale jestli vás zajímá spíš noční život, moc si neužijete. Čtyřicet devět stálých obyvatel.“

Ventura přikývl. Navštívil několik zapadlých vesnic tak malých a osamělých, že hlavním tématem k rozhovoru v neděli ráno byla velikost neobyčejně velkého rampouchu na okapu u baru. „Na pouliční tancování je tu trochu chladno,“ řekl.

Nešlo o otázku, nicméně Morrison reagoval, jako by tomu tak bylo. „Ano, uprostřed zimy tu teplota klesá na čtyřicet padesát pod nulou, takže na pláních obyčejně leží přes metr bílého prašanu, u domů je ho naváto ještě víc. Vítr leckdy fouká tak silně, že na některých místech žádný sníh ani neleží. Když na něco takového najedete se skútrem, pořádně vám to pochroumá pásy.“

Ventura se zdvořile usmál. Před odletem do Anchorage se částečně informoval. O krajině a odlehlých částech věděl možná víc než Morrison, ale nedal to najevo. V téměř každé situaci vědomosti představují moc, a samotná skutečnost, že pro něj pracuje, neznamená, že mu důvěřuje.

Z toho, co se dozvěděl, vyvozoval, že sídlo HAARP leží přes stovku mil severovýchodně od Anchorage, takřka u Wrangellova pohoří, vysokého pásu hor oddělujícího Aljašku od kanadského Yukonu.

Už věděl, že Gakona je nejbližší město a že leží asi patnáct mil severozápadně od města Glennallenu, které také nelze nazvat prototypem velkoměsta. Zde se směr udával jinak než ve městě - například motel Surdough stál u milníku 147,5 - nemuseli jste říkat, na které silnici, protože jich tudy nevedlo tolik, aby došlo k nedorozumění. Gakona ležela na Glennově dálnici, ačkoli místní jí říkali Tokova odbočka, pár mil od křižovatky s Richardsonovou dálnicí. Město, tedy vše, co ho tvořilo, leželo nedaleko soutoku řek Copper a Gakona. Původními obyvateli byli indiáni z kmene Athna, ale teď jich tu žilo jen pár. Vůbec tu žilo málo lidí. I v sezóně pracovalo na projektu HAARP víc lidí, než kolik bylo obyvatel města. Lidé, kteří se zde rozhodli bydlet, milovali divokou přírodu a buď byli velmi otužilí a zarputilí, nebo nevydrželi.

(...)

 

(Tom Clancy, Bod zlomu)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist