Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -40% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

4

V čalouněné místnosti držel Scott koně, Ken citlivými prsty nahmatal jugulární žílu a vbodl do ní cosi, co vypadalo jako dlouhá injekční jehla pokrytá plastickou hmotou. Konec hmoty vyčuhoval ven z kůže.

"To je kanyla," řekl Ken, vytáhl jehlu a plastikovou trubičku nechal v žíle. Přikývl jsem.

"Na kapačku," dodal a připevnil ke kanyle trubičku, vyčuhující z pytlíku s tekutinou, který Scott pečlivě zavěšoval ke stropu. "Musíme ji pořádně zavodnit."

Zašel na operační sál a vrátil se s malou stříkačkou. Tekutinu z ní vstříkl klisně do žíly kanylou.

"To bylo půl kubíku domosedanu," hláskoval mi to slovo a já si všechno zapisoval na papír, připevněný k podložce. "Je to premedikace, po které je kůň poddajný a spavý. Stejně ale hleďte, ať se mu nedostanete na dosah kopyt. Koně kopou rychle jako blesk, i když jsou v tomhle stavu. Jděte radši tamhle za přepážku, ať jste opravdu z dosahu."

Poslušně jsem obešel čalouněnou přepážku, přes kterou jsem viděl, co se v místnosti děje, a přitom jsem byl v bezpečí. Trochu to připomínalo přepážky v býčích arénách, kam se uchylovali lidé před útočícími rohy.

"Co teď s tou stříkačkou uděláte?" zeptal jsem se.

"Zahodím ji. Je jednorázová."

"Radši ji schovejte," řekl jsem.

Ken se na mě zadíval světle modrýma očima. Chvíli uvažoval a pak přikývl.

"Dobře."

Vzal stříkačku, odnesl ji na operační sál a položil do plechové misky na jednom ze stolků u zdi. Byl oblečený jako já, zelené bavlněné kalhoty, zelená košile s krátkými rukávy a přes ni bílý plášť, na hlavě bílou čepici, pod bradou mu visela maska a na botách měl návleky.

I Scott byl vystrojený stejně. Hladil koně po nose, laskal ho za ušima a tiše na něho mluvil. V přetíženém mozku zvířete jako by se najednou něco uvolnilo, rozpletlo, jako by do něj vstoupil klid. Klisna tiše stála skoro jako ve spánku.

Ken se na ni pozorně díval. Přinesl ze sálu mnohem větší stříkačku v jiné misce. "Tohle je antibiotikum," řekl při vstřikování tekutiny. Pak došel pro třetí stříkačku. "A tohle je ke-tamin, ke-ta-min," slabikoval, "po tom usne."

Přikývl jsem. Scott zavřel zašupovací dveře do sálu. Ken na chvilku odpojil kapačku a hbitými pohyby znovu vstříkl do krční žíly kanylou obsah poslední stříkačky. Velké tělo sebou téměř okamžitě trhlo, stočilo se v nepřirozeném oblouku, zapotácelo se, zakolísalo a pak se zvolna bokem svezlo k zemi. Jednou zadní nohou klisna křečovitě kopala do měkké zdi, pak se uvolnila a hlava jí klesla na pružnou podlahu. Působí to dramaticky, pomyslel jsem si, ale pro Scotta a Kena je to zřejmě běžné. "Intubaci," obrátil se ke Scottovi.

Scott přikývl a strčil klisně do huby a pak až do hrdla nevídaně velkou trubici.

"To je na kyslík s halotanem," řekl Ken stručně. Scott zeširoka otevřel zašupovací dveře a odnesl stříkačku na sál. Když se vrátil, nesl prošívané manžety a pytle na no-hy.

Oba muži manžety a pytle připevnili, pak stáhli od stropu řetězy a připevnili je k manžetám. Scott přinesl kus plátna s dvěma držátky na konci, do kterého položil klisně hlavu. Ken neztrácel ani vteřinu a stiskl nějaké knoflíky na panelu na zdi u vchodu do sálu. Spustil první páku.

(...)

 

(Dick Francis, Návrat diplomata)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist