Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

H. P. Lovecraft: balíček 19 elektronických knih (PDF+ePub)     za 532  213 Kč (-60%)

Náhodná ukázka:

Kapitola třetí
MÁNES

Slečna Stříbrná dodržela slovo: bylo už půl osmé, a já ještě pořád počítal blondýny a brunety u zábradlí před Mánesem, kterých přijde víc. Blondýny vedly, ze superoktávií a felicií je vyváděli starší mladíci, na zahradě dostával nějaký saxofon záchvaty west coast stylu, a já měl žaludek scvrklý na vrabčí formát trémou ze slečny Stříbrné. Něco mi říkalo, že ačkoliv tak ochotně svolila, do té postele ji tak hned nedostanu.

A slunce sedělo na špičce petřínské rozhledny jako medový nápad podnapilého skláře, blondýnky a brunety pochodovaly v pastelových barvách kolem Mánesu, a žádná nebyla jako slečna Stříbrná. Slečna Stříbrná byla unikát.

Nejtrapnější, že jsem téhle pověře přikládal víru. Říkal jsem si: neblázni, člověče, mám ti snad opakovat abecedu, jak jsme se jí cynicky učili pod bičem puberty? Vždyť co je láska? Pouhá honba víš za čím, ale žádné sprosťárny nepůsobily terapeuticky, byl jsem paf do slečny Stříbrné a myšlenky na méně poetické projevy jejího metabolismu mi nepomáhaly. Svítila mi před duševním zrakem jako snubní prstýnek, v zelenkavé aureole podmořského světa Vltavy, v zlaté nahotě, dvojmo opásána skromným tyrkysem; tramvaje vyzváněly, Vltava pod jezem šuměla, slunce se šplhalo ze stínu Mánesa do prvního poschodí krémových domů na protějším chodníku a eroticky se mazlilo se sádrovými anděly na fasádě; roky se daly na zběsilý útěk historií zpátky, do léta Páně 1946, čekal jsem tady na svou první pražskou dívku, v kapse študentskou pětikorunu a žaludek sevřený strachem z lásky jako Vašek Žamberk – a pak jsem konečně uviděl slečnu Stříbrnou. Takže dodržela slovo: vyskočila z kolemjedoucí tramvaje, široká, růžovo-bíle pruhovaná sukně se jí vyhrnula nad kolínka, růžové střevíčky na těch dlouhých, srdcervoucích okončetinách zaklapaly o kočičí hlavy a střapatá hlavička se na mě usmála.

„Přišel jste přesně?“ zeptala se mile.

„O hodinu dřív,“ řekl jsem. „Čas bez vás pro mne nemá význam. Nepotřebujete ve Zverexu zřízence?“

Zasmála se, políbil jsem jí ruku. A pak jsem se vznášel vedle ní na terasu a z plných plic jsem vdechoval levandulovou vůni, která z ní vycházela.

Na terase však zaváděla slečna Stříbrná tvrdošíjně řeč na literaturu. Mně se chtělo mluvit spíš o jejích očích, uměl jsem o takových věcech hovořit líp a s větší chutí, a její absurdní bakelitové knoflíčky inspirovaly jako alkohol.

Ale slečna Stříbrná mluvila o literatuře.

„Proč vás to tak zajímá, hergot,“ zeptal jsem se nakonec. „Říkala jste, že nemáte literáty ráda.“

„To že jsem říkala?“

„No jen si vzpomeňte,“ jal jsem se počítat na prstech jako včera ona: „Pokrytce, podvodníky, literáty…“

Zasmála se.

„No vlastně nemám.“

„Proč?“

Pohlédla přes zábradlí na hladinu řeky, kde v oslňujícím blýskotu vlnek usilovali pádlující muži o přízeň mladých žen. Po krásném profilu přejela vzpomínka. Slečna Stříbrná se obrátila zpátky ke mně a komicky povytáhla obočí. Taková věcička, a mě to knokautovalo.

(...)

 

(Josef Škvorecký, Lvíče)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist