Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

Náhodná ukázka:

14.

VÝCHODNÍ MAINE

21. DUBNA 2001

 

Otevřený laminátový člun opustil molo těsně před sedmou hodinou ráno. Ricci seděl na lavičce uprostřed lodi a Dex, který nejprve několika energickými tahy nastartoval motor Mercury, se usadil na zádi.

„Dělá se nám moc pěknej den, řek bych,“ prohlásil Dex a zívl. Oči měl mírně opuchlé. „Všechno by mělo jít jako na drátkách, co říkáš?“

Ricci vyhlížel přes příď dopředu; u nohou mu ležely pytle s potápěčským vybavením, vzduchové bomby a přenosný kompresor.

„Záleží na tom, jestli budeme mít kliku,“ odpověděl.

Dex pohyboval řídící pákou, aby vyvedl člun z přístaviště na volnou hladinu. Byl to vysoký pětatřicátník s širokými rameny a hustým rezavě blond vousem. Přes vlasy dlouhé po ramena měl naraženou námořnicky modrou pletenou čapku a oblékl si kostkovaný vatovaný kabát, silné pracovní kalhoty a gumové rybářské boty. Podle světlé pleti se dalo soudit na francouzsko-kanadské předky; části obličeje a krku, které mu nepokrývaly vousy, měl zarudlé častým pobytem na ostrém mořském povětří.

„Nechápu, co s tím má společnýho nějaká klika,“ namítl. „Sám jsi přece povídal, že tam dole jsou ještě mraky ježovek. A ty sakra nemůžou nikam odpochodovat. Sedej pěkně na místě a čekaj, jestli někdo přijde a sebere je.“ Krátce se zasmál. „Všichni tady věděj, kam a kdy se pro ně chodíš potápět, a tak ty bestie už zaručeně tušej, že máš na ně spadeno. Kdyby mohly, určitě by se dávno zdekovaly někam do bezpečí, anebo se aspoň každej den mezi sedmou a třetí někam schovaly.“

Ricci jen pokrčil rameny. „Podle mě nemůžou nic tušit, stejně jako každej, kdo nemá mozek, kterej by stál za řeč,“ prohlásil a pohlédl na Dexe.

Obrátil se zpátky a vyhlížel s rukama v kapsách bundy přes příď člunu dopředu. Od moře sice vytrvale foukalo, ale bylo hezké jarní ráno, příliv měl rychlost pěti nebo šesti uzlů a po obloze prozářené sluncem pluly beránky. Opar nad hladinou byl jen řídký, takže Ricci snadno přečetl čísla na bójkách u výjezdu z přístavu. Dex zapnul motor na plné obrátky, aby pluli proti přílivu svižněji.

Motor se rozeřval, lehký pětimetrový člun zrychlil a od šroubů vystříkla jemná studená sprška. Ricci odhadoval, že teplota vody bude dnes kolem pěti stupňů; předem si oblékl černostříbrnou neoprenovou potápěčskou kombinézu a speciální teplé prádlo, aby během potápění neprochladl.

Brzy se ocitli pěkný kus za bójkami plavebního kanálu a za červenými a černými značkami v místech, kde lodím hrozilo uvíznutí na mělčině, protože i při nejvyšším přílivu tu bylo mořské dno těsně pod hladinou. Ricci si na hladině zátoky všiml roztroušených skvrn podobných kusům vroubkovaného skla, vsazeným do jinak hladké zrcadlové plochy. Vyvolávaly je závany proměnlivého větru, který čeřil hladinu v místech, kde se mísila slaná mořská voda a zvířené sedimenty ze dna s lehčím proudem sladké vody. Pomyslel si, že si na to musí později dát pozor. Proudy směřující na západ byly zpravidla slabší, ale v těchto místech občas potápěče nečekaně zaskočily silným tahem a fytoplankton mohl navíc silně snižovat pod vodou viditelnost.

(...)

 

(Tom Clancy, Stínová hlídka)

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist