<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Ivan Olbracht

GOLET V ÚDOLÍ
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Kniha Golet v údolí vyšla poprvé roku 1937 a obsahuje 3 povídky - Zázrak s Julčou, Událost v Mikve a Smutné oči Hany Karadžičové.

Děj všech tří povídek se odehrává v židovské vesnici Polaně na Podkarpatské Rusi. Obyvatelé jsou chudí chasidští židé, kteří mají svou víru, tradice a neochvějné přesvědčení o příchodu mesiáše, který je zavede do Země zaslíbené.

1. ZÁZRAK S JULČOU

Hlavním hrdinou je chudý povozník Bajnyš, který nemá peníze a musí nasytit 8 hladových krků. Spatří dva turisty, kteří potřebují koně. Bajnyš jim nabídne svého a svou vychytralostí dokáže turistům pronajmout starou 20-letou kobylu Julču. Tím získá velice slušný výdělek na stravu svých dětí a ženy. Část peněz ukládá na studia svého nejstaršího syna.

2. UDÁLOST V MIKVĚ

Povídka přibližuje svátek šábes a koupel v Mikve, pouze noc po koupeli Mikvi mohou muži plnit své manželské povinnosti. Hlavním hrdinou je Pinches Jakubovič, který se vyhýbá plnit své manželské povinnosti a oznámí, že v Mikve je málo vody-tedy je nečistá.Očistu provede rabín, který ji dolije mlékem, takže Pinchemu stejně nezbyde nic jiného, než svou povinnost splnit.

3. O SMUTNÝCH OČÍCH HANY KARADŽIČOVÉ

Hana Šafarová prožila v Polaně šťastné dětství se svými rodiči, dvěma staršími sestrami a dědečkem. Díky rodinnému neštěstí přišla rodina o majetek. Když je Hanele téměř dospělá proniká do Polany sionismus. Díky tomuto spolku odcestuje do Moravské Ostravy, kde se zamiluje do Iva Karadžiče, který od své židovské víry odstoupil a stal se nevěřícím. Proto se Hanele obává reakce rodičů a celé Polany. Po čase se vydává s Ivem do Polany pro požehnání svých rodičů. Tam se však situace dramatizuje. Vesnice Iva uráží a vyhání,ten ale bez Hanele neodejde. Vše vyvrcholí zásahem četníků. Ivo si Hanele odvádí a Polana prožívá duchovní smrt své židovské dcery. A oči Hany Karadžičové, nejkrásnější oči z celé Polany, neslýchaně velké, černé a hluboké, zůstanou navždy smutné.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist