<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

George Orwell
překlad: Kateřina Hilská

UVNITŘ VELRYBY A JINÉ ESEJE
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
<   5   >

 

Komické pohlednice jsou výrazem jeho pohledu (občana nižších a středních vrstev - pozn. JmB), skromným, méně důležitým, než jsou estrády, ale přece zasluhujícím pozornosti. Ve společnosti, která je stále ještě v zásadě křesťanská, se přirozeně soustřeďují na vtipy o sexu. V totalitní společnosti, pokud je tam vůbec nějaká svoboda projevu, by se patrně zaměřily na lenost či zbabělost, ale rozhodně na něco nehrdinného. Nelze je pouze odsuzovat, protože jsou vulgámí a ošklivé. To právě mají být. Celý jejich význam a zásluha jsou v jejich otevřené nízkosti, nejen pokud jde o nemravnost, ale nízkost ve všech směrech. I nejmenší náznak čehosi “vyššího” by je naprosto pokazil. Představují pohled na život z perspektivy červa, svět kabaretů, kde je manželství sprostým vtipem či legrační katastrofou, kde jste vždycky pozadu s placením nájemného a šaty máte ve frcu, kde je právník vždycky mizera a Skot vždycky lakomec. Svět, kde se novomanželé zesměšňují na ohyzdných postelích přímořských penzionů a kde si to opilí manželé s červenými nosy valí domů ve čtyři ráno a za dveřmi je čeká manželka v noční košili a s pohrabáčem v ruce. Jejich existence, to, že si je lidé žádají, je příznačně důležitá. Stejně tak jako kabarety jsou jakýmisi saturnáliemi, neškodnou vzpourou proti ctnosti. Vyjadřují nejen jednu tendenci lidské mysli, ale tendenci, která v lidech vždycky bude a jako voda si bude hledat, kudy by se prodrala ven. Lidské bytosti celkem chtějí být dobré, ale ne příliš dobré a ne úplně pořád. Neboť:

Bývá spravedlivý, kterýž hyne se spravedlností svou; tolikéž bývá bezbožný, kterýž dlouho živ jest ve zlosti své. Nebývej příliš spravedlivý, aniž buď příliš moudrý. Proč máš na zkázu přicházeti? Nebuď příliš bezbožný, aniž bývej bláznem. Proč máš umírati dříve času svého?

V minulosti mohla nálada komických pohlednic vstupovat do hlavního proudu literatury a skoro stejné vtipy, jako produkuje McGill, se mohly trousit mezi vraždami v Shakespearových tragédiích. To už dnes není možné, a tak se celá kategorie humoru, která byla součástí naší literatury asi tak do roku 1800, scvrkla na tyto špatně kreslené pohlednice, které vedou pololegální existenci ve výlohách levných papírnictví. Ten kout lidského srdce, za který promlouvají, by se mohl snadno projevit v horší podobě, ajá osobně bych velice nerad viděl, kdyby zmizely.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

<   5   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist