Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

George Orwell


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

George Orwell - životopis

George Orwell
[25.6.1903-21.1.1950]

George Orwell (vlastním jménem Eric Blair) se narodil 25. 6. 1903 v Motihari v Bengálsku v rodině koloniálního úředníka. Dětství strávil s matkou a sestrou v Anglii. Podařilo se mu získat stipendium na elitní Eton College, na univerzitu však už nešel.

V roce 1922 vstoupil do služeb imperiální britské policie v Barmě. Po pěti letech se vrátil do Evropy rozhodnut stát se spisovatelem. Nejprve z rozmaru a touhy po nových zkušenostech, ale později z čiré nezbytnosti strávil několik let mezi chudinou v Londýně a Paříži, neúspěšně se pokoušel psát a živil se příležitostně jako umývač nádobí či soukromý učitel. Své zkušenosti popsal v knize Trosečníkem v Paříži a Londýně (Down and Out in Paris and London, 1933), se kterou konečně jako autor prorazil. Následovaly Barmské dny (Burmese Days, 1934), reflektující pobyt v Indii, a dva konvenční romány, které Orwell sám nakonec zavrhl.

Na popud nakladatele Gollancze vydal se v r. 1935 Orwell na průmyslový sever (Silnice do Wigan Pieru, The Road to Wigan Pier, 1937), kde se v něm probudilo sociální cítění a levicové politické smýšlení. Koncem roku 1936 odjel do Španělska bojovat na straně republikánů a zažil zde, jak španělští komunisté, řízeni z Moskvy, prakticky bojkotují protifašistický odpor z obavy, aby nepřerostl v revoluční všelidové povstání.

Kniha Hold Katalánsku   (Homage to Catalonia, 1938) popisuje jeho myšlenkový přerod v bytostného odpůrce lži a totality. Zdravým úsudkem a jasným, neokázalým stylem se vyznačují zejména Orwellovy eseje sebrané v několika svazcích: např. V břiše velryby (Inside the Whale, 1940) či Zastřelení slona (Shooting an Elephant, 1950).

Za druhé světové války pracoval pro BBC. Orwellovo jméno začalo být známé hlavně po vydání Farmy zvířat   (Animal Farm, 1945) a románu 1984   (Nineteen Eighty Four, 1949), kde popisuje totalitní utopii. Někteří knihu 1984   připodobňují k Huxleyho Konci civilizace (Brave New World). George Orwell zemřel na tuberkulózu v r. 1950.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Karel Čapek: balíček 52 elektronických knih (PDF+ePub)     za 2065  723 Kč (-65%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist