<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Boris Pasternak

DOKTOR ŽIVAGO
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Dlouhá léta ve vlasti autora i u nás zahalen fluidem zakázaného ovoce, vyvolal rozruch hned v roce 1956, kdy jej Pasternak dopsal a nabídl k uveřejnění. Redakční rada časopisu NOVYJ MIR odmítla román otisknout. V roce 1957 však vychází Rusky v Itálii. Pak postupně italsky, anglicky, švédsky, norsky, francouzsky a německy, to všechno během jednoho roku. Když potom v roce 1958 dostal za román Nobelovu cenu, jako by explodovala bomba. Proti autorovi byla v SSSR rozpoutána štvavá kampaň a mnoho útoků, která autora donutila vrátit Nobelovu cenu a vyloučila ze svazu spisovatelů. V této době se Pasternak jako již v předešlých letech živil především překlady zahraničních děl světového významu, např. Verlaina, Goethea či Shakespeara. Tato rozhodnutí byla zrušena až v roce 1987, o rok později vychází román i v Rusku. U nás Doktor Živago vychází v roce 1990.

Román Doktor Živago se odehrává v kruté době Stalinismu. Pasternak předvádí osudy svých hrdinů v bouřlivé revoluční době a ukazuje, jako bolestně tato doba zasáhla ruskou inteligenci. Hlavním hrdinou románu je doktor Jurij Živago, Jako červená nit se románem vine láska, láska opravdová, čistá, nejtitěrnější cit, jehož je člověk schopen a který je schopen ho podržet, povznést i v osudových chvílích.

Zatímco se román stal slavným a svět obletěla i jeho filmová podoba, naši čtenáři mají možnost si jej přečíst až v roce 1990. Parternak předvádí osudy svých hrdinů v bouřlivé revoluční době a ukazuje, jak bolestně tato doba zasáhla ruskou inteligenci. Jako červená nit se románem vine láska, láska opravdová, čistá, nejtitěrnější cit, jehož je člověk schopen a který ho drží, povznáší i v osudových chvílích. „Vlastně to je první skutečná moje práce. Chci v ní podat historický obraz Ruska za posledních 40 let. Současně bude ta věc vyjadřovat všemi stránkami syžetu, tíživého, smutného a podrobně propracovaného, jako – v ideální podobě – u Dickense a Dostojevského, mé názory na umění, na evangelium, na život člověka v dějinách a na mnoho jiného,“ napsal o záměru románu sám autor.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist