Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Jazykové a literární perličky


Zajímavosti češtiny

Zde se můžeš přesvědčit jak zajímavým, pestrým a především hravým jazykem je čeština.
Věděl jsi například, že český jazyk má v současné době již 17 pádů? Nebo že mnoho žen je soužení, vdova po Norovi je ponorka, stožár je dvěstěžár dělený dvěma a slovo město se skloňuje "město, toběsto, jemusto, námsto, vámsto, jimsto"? Pokud ne, pak je načase se o tom poučit. Z podobného soudku jsou hříčky zvané rodovky a shlukovky.

Další - tentokráte seriozněji pojaté - jazykové hříčky a "rekordy" českého jazyka. Zdá se skoro neuvěřitelné, že lze sestavit smysluplnou větu o 21 znacích, neobsahující jedinou samohlásku, nicméně možné to je. To zase ve větě "Kdy mohou splatiti Ti ti tiší hoši dluh?" je hned 5 "ti" za sebou - skoro aby je člověk počítal, když ji chce přečíst. Najdeš zde desítky podobných vět. A nebo - víš, co znamená věta "Kuli kuli kuli?". Mrkni sem a uvidíš.

Pokud si rád hraješ s jazykem, určitě sám objevíš spoustu slov nebo sousloví s pozoruhodnými vlastnostmi. Např. slovo obsahující největší počet (6) samohlásek "e" je nereprezentujete, nejvíce háčků či čárek je naměstnáno těsně vedle sebe ve slovech měšťánek, rozšíří atd. Specialitou vyžadující dobré jazykové i kombinatorické schopnosti jsou tzv. slovní obrazce.

Jistě nezaškodí malá exkurze do české etymologie, neboli nauky o vývoji slov. Místo velkého teoretizování se však přímo dozvíš původ nekterých konkrétních českých slov.

 

 


Příběhy jako slovní hříčky

Poslechni si unikátní pohádku Jana Wericha nazvanou Chlap, kmet a pes, jejíž zvláštností je, že se skládá výhradně z jednoslabičných slov. Skutečná óda na český jazyk!

Neméně zajímavý je i krátký humorný příběh Vlasty Redla nazvaný Hoří. Ten se pro změnu vyznačuje tím, že všechna jeho slova začínají písmenem h.

(Soubory jsou ve formátu MP3.)

 


Česká přirovnání

Pokud chceš něco trefně vyjádřit a zrovna tě nenapadá to správné přirovnání, lidová tvořivost jich nabízí celou řadu. Můžeš se jimi nechat inspirovat.

 


Ráčkové

Ráčkové jsou slova nebo věty dávající stejný smysl čteny oběma směry.

 


Jazykolamy

Desítky jazykolamů k procvičení mrštnosti a ohebnosti tvého jazyka. Jazykolamy mohou mít i formu říkanky nebo básničky.

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist