<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Eduard Petiška

GOLEM A JINÉ ŽIDOVSKÉ POVÍDKY A POHÁDKY ZE STARÉ PRAHY
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

V této knížce dlouhý příběh staré Prahy, ve kterém se promítá jak nenávist některých Čechů k Židům, ale i chytrost vědců a badatelů, tajuplnost večerních ulic a zvídavost samotného císaře. Také se zde můžeme potkat s příběhem Golema, hliněného člověka. Knížka se mi z větší části líbila. Některé příběhy byly podány tak, že jsem je zprvu považovala za úplně nepravdivé. Některé mi zase připomínaly svou kouzelností pohádky.

Rabín Lew a růže

V celém městě byl mor. Jednou v noci šel Rabín Lew na hřbitov a tu uviděl ve vratech Smrt s listem v ruce. Byl to seznam těch, kdo měl zítra umřít. Rabín ho vytrhl Smrti z ruky, zmuchlal a schoval pod kabát. Doma zjistil, že byl na seznamu také a spálil ho. O několik let později měl narozeniny a příbuzní mu přáli hodně štěstí. Tu mu nejmladší vnučka přinesla růži. Přičuchl k ní, zavřel oči a růže mu vypadla z rukou. Smrt byla schovaná v růži.

Kouzelné obrazy

Jednou si pozval císař do paláce Rabína Lewa a poprosil ho, aby mu prokázal službu. V paláci mají hosty a budou mít slavnostní večeři. Rabín měl vyčarovat praotce Abraháma, Izáka, Jakuba a jeho syny. V den večeře Rabína zavezli do paláce, tam se připravil. Museli odnést světla a nikdo se nesměl smát. Všechny osoby se začaly opět ztrácet. Potom vesele přiběhl Jakubův syn Naftali a vtom se císař zasmál. Všechna šlechta se začala také smát, ale vtom se začal strop síně přibližovat. Všichni začali zmateně utíkat, ale dveře byly zamčené. Rabín Lew potom strop zastavil. Už tam nikdy nikdo nešel, protože se bál, že se strop opět začne hýbat.

Z časů Marie Terezie

Marie Terezie prohrála válku s pruským králem a o hodně přišla. Vinila z prohry každého, na koho si jen vzpomněla, jen ne sebe. Její nedůvěřivý zrak padl i na židy. Chtěla je odvézt ze státu, aby již nebyly problémy. Jeden žid šel k hraběti z Kolovrat a žádal o slyšení. Hrabě ho odmítl, ale žid se za několik dní vrátil. Prosil komorníka, aby hrabě přemluvil, že mu za to dá 5 dukátů. Komorník tedy šel k hraběti a řekl mu vše. Hrabě ho přijmul, ale jen pod jedinou podmínkou - musí říct jen 1 slovo. Žid tedy vstoupil, uklonil se a řekl jen ,,Mlčet". Uklonil se a zase odešel. Později byla na hradě u Marie Terezie schůze. Všichni mluvili a probírali odchod židů. Jen hrabě z Kolovrat mlčel. Hrabě z Kaunic se zvedl a pronesl dlouhou řeč v prospěch židů. Potom se císařovna ptala hraběte z Kolovrat, proč mlčí. On jen řekl: ,,Přemýšlím, kolik dostal komorník hraběte z Kanic, když můj komorník dostal za mé mlčení 5 dukátů".

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist