<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Edgar Allan Poe

DOBRODRUŽSTVÍ ARTHURA GORDONA PYMA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Román Dobrodružství Arthura Gordona Pyma je dílem slavného amerického autora Edgara Allana Poea. Vydán byl již v roce 1838 a o šedesát let později doplněn poeovým neméně slavným následovatelem Julesem Vernem pod názvem Ledová sfinga.

Obsah díla

Mladík, vypravěč příběhu Atrhur Gordon Pym se spřátelí s Augustem, synem námořního kapitána pana Barnarda. Arthur je uchvácen vyprávěním Augusta o jeho výpravách do Tichého oceánu, které podnikl se svým otcem. Z touhy po námořních dobrodružstvích se Arthur tajně nalodí za pomoci svého přítele na velrybářskou brigu v čele s kapitánem Barnardem a staké s Augustem na palubě a to i přes nesouhlas rodičů. V podpalubí má úkryt, kde mu přítel nosí vodu a potravu, aspoň do doby, než se dostatečně vzdálí od břehů, kde by mohl být jakožto černý pasažér vysazen. Jeho úkryt se však stane vězením v okamžiku vzpoury na lodi, při níž je většina posádky povražděna. Augustus unikne smrti jen díky vzbouřenci jménem Peters, který si jej ponechá jako sluhu, a tím zachrání i Arthura z jeho podpalubního vězení, z něhož by se sám nedostal. Vzbouřenci mají v plánu přepadnout obchodní loď. Někteří s tím však nesouhlasí a tak vypukne další vzpoura z níž vychází vítězně Augustus, Arthur, Peters a Parker. Neradovali se však dlouho, neboť přišla strašlivá bouře, při níž unikli jen ovlásek smrti a briga byla zničená tak, že zůstala na hladině jen podlaha lodi. Na vraku brigy zažívali muka hladomoru.Smrti vyvázli krvavým losem při němž se Parker obětoval, aby mohli ostatní žít. Ani to však nepomohlo všem…Augustus podlehl zranění ruky, jenž utrpěl při dobývání lodi. Arthura a míšence Peterse však zachránil britský škuner Jane Guy. Putovali v jižním ledovém moři. Při zastávce na jednom z ostrovů nazývaném Tsalal byla celá posádka lodi zrazena zákeřnými domorodci, kteří léčkou pohřbili všechny členy posádky ve skalní roli zeminou. Jak zázrakem se podařilo Arthurovy s Petersem opět vyváznout smrti. Nemohli ale nijak zabránit zničení škuneru Jane Guy domorodci. Podařilo se jim však na kánoji uniknout i s domorodým zajatcem Nu-Nunem ze souostroví. Byli však daleko od známé země. Zbyla jim tak jediná naděj – plavit se na jih do neprobádané části oceánu.

Dílo není dokončeno kvůli náhlé, truchlivé smrti Pana Pyma, který u sebe měl několik kapitol. Je však možné, že tyto kapitoly zničeny nebyli, jednou se najdou a životní dílo Pana Pyma tak bude dovršeno.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist