<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Edgar Allan Poe

VRAŽDY V ULICI MORGUE
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Obsah knihy

Na začátku knihy polemizuje nad analytiky a jejich myšlením a seznámí nás s jedním takovým člověkem. Jmenuje se August Dupin a setkal se s ním v knihovně, když hledali stejnou knihu.

S Dupinem se spisovatel blíže seznámí a koupí si s ním dům na opuštěném předměstí St. Germain v Paříži.

Jednoho večera je upoutá zajímavý článek v novinách o pozoruhodné vraždě v ulici Morgue. Vražda se stala v domě paní L'Espanayové a její dcery ve 3 hodiny ráno, kdy obyvatele ulice probudil křik a hádající se hlasy. Lidé, kteří se šli do domu podívat jako první,viděli, že dveře do pokoje , ve kterém byla slečna L'Espanayová a její matka zavražděny, jsou zamčeny zevnitř. Uvnitř pokoje byla strašná spoušť. Na křesle ležela zkrvavaná břitva, na krbu se válely chomáče šedivých vlasů, také od krve. Slečnu L'Espanayovou našli zatlačenou do komína u krbu a celou poškrábanou. Bylo poznat, že byla uškrcena.

Na dvorku našli leřet paní L'Espanayovou s useknutou hlavou. Zajímavé bylo i to, že se z domu nic neztratilo.

Další den bylo vyzpovídáno mnoho svědků. Nic zvláštního se ale novináři nedozvěděli, jen to, že všechny okenice byly zavřené, kromě té ve 3. patře, kde se stala vražda a že hádající se hlasy byly dva. Jeden patřil určitě Francouzovi, druhý nikdo neuměl odhadnout. Věděli jen, že hlasy nepatřily zavražděným a okna byla také zajištěna zevnitř, jako dveře a dům nemá žádný postranní východ.

Pařížská policie nevěděla, jak případ vyřešit, ale Dupin ano. Získal povolení k prohlídce domu a zjistil spoustu zvláštních věcí. Objevil, že hřebík, který měl podle policie zatloukat okno je ulomený, takže okno se dalo otevřít a policisté si toho nevšimli, také kvůli pružině, která ztěžovala otevírání. Takže tímto oknem mohl vrah klidně ven i dovnitř. Jenže jak se k oknu ve 3. patře dostat? Odpověď byla jednoduchá. Pět stop od okna vede totiž hromosvod, ze kterého se mohl vrah do okna dostat pomocí okenice, která byla mřížkovaná a při otevřené poloze se jí mohl snadno chytit. Ovšem i tak to ale vyžadovalo velkou mrštnost.

Spojením mrštnosti s neidentifikovatelným hlasem a ohavností činu Dupin zjistil, že vrah určitě nebyl člověk. Jak zjistil z nějaké knihy, jednalo se o velkého orangutana, který žije ve Velkých Sundách.

Druhý přítomný byl opravdu Francouz. Dupin usoudil, že je nevinný. Vypátral, že je to námořník a dal si s ním schůzku. Námořník mu vyprávěl, že před časem podnikl plavbu do Velkých Sund, kde chytil orangutana. Odvezl ho do Paříže a choval doma. Jednou ho ale přistihl s břitvou v ruce před zrcadlem, jak se chystá napodobit svého pána v holení. Chtěl ho zadržet, orangutan mu však utekl oknem. Když po dlouhé honičce doběhli k domu paní L'Espanayové, upoutalo jeho pozornost otevřené a rozsvícené okno a vylezl po hromosvodu nahoru. Námořník se pustil za ním, a i když byl dost šikovný, do pokoje už nemohl. Když se ale naklonil, uviděl, co se tam děje a málem spadl dolů. Spatřil orangutana, jak vraždí obě ženy. Ten si ale potom všiml svého pána v okně a začal mít strach. Chtěl zahladit stopy, tak vrazil do komína tělo mrtvé dívky a tělo paní L'Espanayová hodil z okna. Když slyšel hlasy lidí zvenčí, utekl oknem za svým pánem, který jak ho viděl pořád s břitvou, dostal strach a rychle sešplhal dolů a utekl.

Později námořník orangutana chytil a dostal za něj hodně peněz od botanické zahrady. Jen policejní prefekt se z vyřešení záhady moc neradoval, protože ji nevyřešil on sám.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist