Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Frederik Pohl


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Frederik George Pohl - životopis

Frederik George Pohl
[26.11.1919-2.9.2013]
Frederik George Pohl - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Americký autor science fiction Frederik Pohl se narodil roku 1919 v Brooklynu. Nedokončil střední školu, za války sloužil v Itálii a krátce byl u komunistů. Než se Frederik Pohl stal spisovatelem science fiction, pracoval jako sci-fi editor v pulpových časopisech Astonishing Stories a Super Science Fiction, kde nabízel příležitosti jiným autorům science fiction (Jamesi Blishovi, Cyrilu M. Kornbluthovi, Isaaku Asimovovi, Dainonu Knightovi a dalším). Velkou část své kariéry do roku 1980 strávil střídavě psaním a tím, že na jedné straně sloužil jako literární agent spisovatelům science fiction a na straně druhé vytvářel ediční politiku textů vydávaných nakladatelstvími nebo sci-fi časopisy.

Pohlovy první romány, napsané ve spolupráci s Cyrilem M. Kornbluthem, dokládají vliv jeho obeznámenosti se science fiction na všech úrovních tvorby. Jsou považovány za nejdůležitější z jeho tvorby, zejména jejich antiutopická satira Obchodníci s vesmírem o světě ovládaném reklamními agenturami. Po Kornbluthově smrti pokračoval v psaní s Judith Merrilovou, Isaacem Asimovem, Lesterem del Rayem a Jackem Williamsonem.

V sedmdesátých letech se Pohl vrátil na výsluní románem Man Plus, který patří mezi Pohlovy nejpozoruhodnější romány, a sérií románů o Heechee (např. Obchodníci z Venuše, Gateway, Za horizontem modrého jevu, Setkání s Heechee a další). Man Plus je román o kolonizaci nevlídného prostředí planety Marsu lidmi. V románu je člověk přetvářen za účelem jeho života na Marsu v kyborga. Román získal cenu Nebula v roce 1976. Vedle desítek románů a povídkových sbírek psal Pohl i eseje o řemesle jak psát science fiction, shromážděné ve sbírkách Digits and Dastards (Čísla a zbabělci) a Forbidden Lines (Zapovězené řádky), a publikoval i svou autobiografii The Way the Future Was (Jaká byla budoucnost).

Pohl se také snažil sjednotit autory science fiction do profesní organizace, která by jim pomohla se prosadit na trhu. V letech 1976 – 1976 byl prezidentem organizace Science Fiction Writers of America a od roku 1980 do 1982 předsedal organizaci World Science Fiction. Během této doby založil novou cenu za překlady science fiction nazvanou Karel. V osdesátých a devadesátých letech pokračoval ve spisovatelské práci. Mezi jeho romány této doby patří The Years of the City, The World at the End of Time, Outnumbering the Dead, and Mining the Oort. Roku 1986 získal Pohl cenu Hugo za povídku Fermi and Frost (česky Fermi a mráz).

Přestože zpočátku nebyla jeho díla hodnocena jako kvalitní, během dlouhých let jeho kariéry se jejich úroveň postupně zlepšovala a postupně se jeho díla dostala mezi nejlepší práce v žánru. V roce 1992 byl oceněn titulem Velmistr žánru sci-fi.

Frederik Pohl byl pětkrát ženatý. Zemřel roku 2013.

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist