<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Alexandr Puškin

VÝBOR Z DÍLA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Obsah

Alexandr Sergejevič Puškin se narodil roku 1799 v Moskvě. Jeho rodiče patřili ke starému šlechtickému rodu, takže Puškin získal dobré vzdělání. Už v dětství psal verše a drobné komedie v ruštině i francouzštině. Pro ruskou literaturu měl nesmírný význam. Byl tvůrcem spisovného jazyka a zakladatelem klasické ruské literatury.

Kniha je rodělena na tři části - Lyrika, Poémy a Próza. Obsahuje nejvýznamnější Puškinova díla, jako například věhlasnou ódu Volnost nebo básně Už končí jasný den, už slunce dohasíná, Slavík a růže a další. Jsou zde také čtyři básně z cyklu Z písní západních slovanů.

Druhá část knihy - Poémy - obsahuje také dvě nejproslulejší Puškinova díla: Ruslan a Ludmila a Eugen Oněgin. Poéma Ruslan a Ludmila se odehrává ve starém carském Rusku a jejím hrdinou je mladý bohatýr Ruslan. Jeho budoucí manželka Ludmila, byla unesena zlým čarodějem a Ruslan se vydává na dlouhou cestu za jejím vysvobozením.

Veršovaný román Eugen Oněgin vypráví příběh znuděného mladého muže Eugena a dívky Taťány. Taťána se do Eugena zamiluje, ale Eugen ji nebere vážně. Dlouho si s ní jen pohrává a nakonec ji opustí. Po letech potká Eugen na plese krásnou dívku, v níž pozná Taťánu. Ta už o něj ale nemá zájem. V té chvíli si Eugen uvědomí prázdnotu svého dosavadního života.

Puškinovy básně vypovídají o jeho životě více než životopis. Jsou řazeny v časovém sledu, podle data vzniku, takže se postupně dovídáme o jeho nevázaném a bezstarostném mládí, nešťastné lásce i sklonku jeho života, kdy se satirické a milostné básně postupně mění ve smutné a tragické příběhy.

Alexandr Sergejevič Puškin zemřel při souboji ve věku pouhých 38 let. I přes své mládí zůstává nejvýznamnějším ruským básníkem své doby.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist