Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Elektronické knihy za hubičku!

Kromě samostatných e-knih můžete získat balíčky kompletních knih do svých čteček a jiných zařízení až o 65% levněji.

Vše k dispozici ve formátech ePub  i PDF .

Alexandr Puškin


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Alexandr Sergejevič Puškin (Александр Сергеевич Пушкин) - životopis

Alexandr Sergejevič Puškin (Александр Сергеевич Пушкин)
[6.6.1799-10.2.1837]

Ruský básník, prozaik a dramatik patří k největším postavám světové literatury. Spisovatel nevšedního intelektu měl pro ruskou literaturu v mnoha směrech přímo základní význam - vymanil ji z úzkého domácího okruhu, dokázal úspěšně a plodně integrovat řadu evropských literárních a myšlenkových proudů a učinil tak ruskou literaturu významnou součástí evropské kultury.

Narodil se roku 1799 v Moskvě v šlechtické rodině, 1811 odjíždí na studia do Petrohradu, která r. 1815 úspěšně končí (při zkoušce recituje svou báseň vzpomínky v Carském Sele, která naprosto ohromí a dojme tehdejšího patriarchu ruské poezie Děržavina), 1817 vstupuje do služeb ministerstva zahraničí, 1820 je však vypovězen na jih Ruska, kde stráví čtyři roky (blíže viz doslov k této knize). Tam koncipuje své první poémy "Ruslan a Ludmila" (1820), "Kavkazský zajatec" (1821), "Cikáni" (1824) - toto dílo je považováno za vrchol jeho "romamtického údobí". V té době po další aféře musí Puškin opustit státní službu a je internován na otcově statku ve vsi Michajlovské. Tam píše nejzávažnější kapitoly románu ve verších "Evžen Oněgin" (dokončí jej r. 1830 v Boldinu) a významnou tragédii "Boris Godunov" (1825).

Po porážce povstání děkabristů je odsouzena řada Puškinových přátel (vůdcové povstání byli popraveni), Puškin je zdrcen. Nový car Nikolaj I. mu však roku 1826 uděluje milost a Puškin se vrací do Petrohradu. Tam píše poému "Poltava" (1829) a r. 1830 uzavírá sňatek s proslulou krasavicí Natalií Gončarovovou. Manželství však není příliš štastné, Puškin se ve vysoké společnosti necítí dobře a jeho žena se zase nedokáže přizpůsobit jinému stylu života.

Roku 1833 vydává Puškin poému "Měděný jezdec" a o dva roky později prózu "Kapitánská dcerka". Začátkem roku 1837 vrcholí série pomluv a intrik, Puškin se rozhodne bránit čest své ženy, vyzve jednoho z intrikánů, D'Anthése, na souboj, ve kterém je smrtelně raněn a 29. l. 1837 umírá.

Další životopisy: [1] [2] 

Akce tohoto týdne:

Franz Kafka: balíček 14 elektronických knih (PDF+ePub)     za 478  215 Kč (-55%)

  
  

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2023 Johanesville

TOPlist