<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karel Václav Rais

ZÁPAD
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Raisův román Západ (1899), stěžejní dílo velkého spisovatele, se dosud v literárním oběhu ocitalo ve stínu autorových románů "líbivějších" (Zapadlí vlastenci) a "čtivějších" (Kalibův zločin). Je otázka zda zcela právem - plodný autor mnoha populárních povídek a románů, řazený v učebnicových přehledech mezi realistické zpodobitele venkova - zde v komorním příběhu starého faráře zachycuje nejen atmosféru zapadlého koutu Vysočiny, ale i psychologické drama stáří, zodpovědnosti k obci a vlastní práci pro ni.

Příběh se odehrává ve Studenci. Sledujeme poslední roky faráře Antonína Kalouse. Je mu už 90 let a mezi svými farníky žil již přes 50 let. Byl jejich rádcem, pomocníkem a patřil mezi ně (žije tam s ním i jeho sestra Kristinka). Nemůže už kázat, místo něj tam káže páter Letošník. Vydrží tam 4 roky, ale pak musí odejít, protože mu stůně maminka. Místo něj tam přijde páter Voříšek. Nejdříve se farářovi nelíbí, ale pak už ano. Kalous se těší, až vysvětí na kněze Prokopa, aby tam po něm zůstal. V knížce je zachycován také život řídícího (učitele) Pondělníčka, který má 6 dětí, nejstarší Jan studuje v Hradci, Váša je v učení v Jihlavě, ale dostane zápal plic a rodiče si ho pak berou domů. Jednou řídící dal pohlavek žákovi, jenž pak zemřel na zánět pobřišnice. Musí odejít z Bystré do Studence. Váša by chtěl taky studovat, ovšem na to nemá řídící peníze. Kristinka hospodaří na faře, ale když jede farář zaopatřovat Aničku, uklouzne po schodech a pak to s ní už nevypadá dobře. Přijíždí její dcera Rézinka. Kristinky umírá. Kalous dostane mrtvici. Velmi truchlí nad její smrtí, hlavně že umřela před ním a nechala ho tam. Kalous pomáhá řídícímu a přimlouvá se u školního inspektora, který ho přijel zkontrolovat. Vypráví mu jeho příběh. Přijíždí Prokop, byl nemocný a je pořád bledý. Farář si uvědomí, že po něm nemůže chtít, aby tam nastoupil po něm, že by to nevydržel při svém zdraví. Farář se chce přestěhovat k páteru Vendelínovi do Příklep. Všechno je sbaleno. Než nastoupí, tak omdlí, nesou ho zpátky do fary. Probírá se, ale pak umírá na své faře.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist