<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karel Václav Rais

SKLENÍK
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

V románu Sklení ukázal K.V. Rais rozpad sociálních mravů na vesnici a vliv peněz na lidský charakter a vztahy. Mimochodem, skleníkem zde není myšlen zahradní skleník na pěstování, nýbrž prosklená skříň, vzadu se zrcadlem, do které se umisťovalo ozdobné sklo a porcelán.

Děj románu je situován do vesničky Běleče na Českomoravské vrchovině. Tamní pojezdný Domomrázek se ožení a do domu si přivede mladou paní Gustýnku. Jeho žena se však setkává s odporem tamní smetánky, která je tvořena paní Dařbujánovou, paní starostovou, paní doktorovou a paní poštmistrovou. Ty jí odmítají přijmout mezi sebe, přestože má byt pěkně vybavený. Nemá v něm totiž skleník. Gustýnka to zprvu ignoruje a nic si z toho nedělá, ale když jdou ze zdvořilosti jako novomanželé na návštěvy, jednají s nimi jako s někým podřadným, a neustále jim dávají nepřímo najevo, že kdo nemá skleník, nepatří mezi ně. Pojezdnému, když je u nich na návštěvě, jeho matka podstrčit peníze, aby si skleník také koupili, a měli už od ostatních pokoj. Pojezdný to odmítne, a vynadá jí, co si o nich myslí, že až budou chtít, tak si skleník opatří sami. Gustýna se den ode dne více trápí, až nakonec napíše otci, že ví kolik jí už toho dali, ale jestli by jí nemohli poslat ještě skleník, a vysvětlila mu, jak se věci mají, a jaké má kvůli tomu problémy. Když přijde odpověď od otce, Gustýnka má radost, a hned se svěří své služce, že nebude mít skleník, že ten už je ve městech dávno z módy, a že teď nastupuje na jeho místo kredenc. Služka to hned donesla k Dařbujánovům, a Dařbujánová to hned roznesla mezi ostatní smetánku. Když kredenc přivezou, příjde hned na návštěvu paní doktorová z manželem, a omlouvá se, že dříve přijít nemohla, že má manžel hodně práce, a odpoledne nechtěli otravovat. Když odcházejí, minou se na chodbě se starostovými, kteří jdou také návštěvu oplatit až nyní. Cesto domů doktorová hned na manžela doráží, že takový kus nábytku, jako je ta kredenc, musí mít taky, a dříve než starostová. To samé hučí při odchodu do svého muže i paní starostová. Za dva dny se stačí u pojezdných vystřídat celá vesnice, a všichni obdivují kredenc. Pana pojezdného s jeho ženou hned začne panstvo počítat mezi sebe.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist