<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Erich Maria Remarque

TŘI KAMARÁDI
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Remarquea řadíme podobně jako Hemingwaye do "ztracené generace" autorů. Jedná se o poválečný román který však obsahuje silnou protiválečnou tématiku. Kniha popisuje těžký život třech přátel v Německu po I.světové válce. Robby, Otto a Gotfried společně prošli mnoha boji a utrpením války. Stávají se nejlepšími přáteli. Po skončení války zůstávají pohromadě a zřizují si autodílnu. Život nemají lehký ale vždy si nějak dokáží poradit. Každý večer pak většinou tráví společně v blízkém baru s lahví nějakého alkoholu. Ve volném čase v dílně sestavili vůz, který sice vypadá jako stará rachotina ale ve skutečnosti má závodní motor. S Karlem, jak se vůz jmenuje, pak předjíždí nové nablýskané automobily. Při jedné ze svých vyjížděk u příležitosti Robbyho narozenin závodí s překrásným cadillacem a jeho tvrdohlavým řidičem. Ten se k hostinci přiřítí o chvíli později. Ukazuje se, že jde o velkého fanouška aut. Okamžitě zjišťuje jaký typ motoru má jejich vůz, když dokázal předjet jeho cadillac. Přátele však zaujme dívka, která vystupuje z cadillacu. Stráví společně večer a když se loučí vyprosí Robby od dívky telefonní číslo, aby věděl, zda dorazila v pořádku domů.

Ještě týž večer jí telefonuje a smluví si s ní schůzku. Společně navštěvují řadu cukráren a barů a Patricie, jak se dívka jmenovala, se vždy velmi dobře přizpůsobí atmosféře podniku. Robby však před Ottou a Gotffriedem o Patricii mlčí a snaží se vše udržet v tajnosti. Jednoho večera však potkávají Gotffrieda. Společně pak jdou na pouť aby se řádně pobavili. Dokonce vyhrají několik cen ve střelbě, které však nakonec stejně rozdají. Aby na Pat udělal ještě větší dojem, půjčuje si Robby druhou chloubu autodílny, krásný cadillac. Ten ji večer dokonce nechá řídit. Když pak přijde Pat navštívit k ní domů, odhalí skutečnost, že Pat žije v přepychovém podnájmu, který převyšuje podnájem Robbyho u paní Zalewské, užívá si života a nepracuje.

V létě spolu odjíždí na dovolenou k moři. Ubytovali se u paní Müllerové a užívali si moře, dobrého jídla a pití. Robby si však nedokázal vysvětlit proč Pat vždy tak rychle ztrácí síly a je stále unavená. Jednoho večera dokonce Pat začala chrlit krev. Robbyho to velmi vyděsilo. Okamžitě volal doktora.Zdejší lékař mu sdělil, že Pat nemůže pomoci protože nezná stádium její nemoci a způsob její léčby. Robby proto kontaktuje své přátele aby přivezli jejího doktora. Otto ho asi po půl druhé hodině přiváží Karlem šílenou rychlostí. Doktor Pat pomůže a zůstane zde dalších pár dní, kdyby se náhodou vyskytly nějaké komplikace. Pat svědčí přímořské podnebí a velmi rychle se zotavila. Za dva týdny pak odjíždí společně s Robbym zpět do města. Doktor si po návratu Robbyho pozval, aby mu řekl, že Pat musí tuto zimu odjet do sanatoria aby se pokusila vyléčit. Pro Robbyho je to bolestná zpráva ale Pat miluje natolik, že souhlasí.

V té době už Pat bydlí v penzionu paní Zalewské společně s Robbym. Aby se nenudila kupuje jí Robby psa. V autodílně to nevypadá s prací příliš dobře, ale muži se snaží vydělávat všemi možnými způsoby. Dokonce kupují starší taxík. Když se jim však podaří zachránit pár při autonehodě mají o práci částečně postaráno. V polovině října si doktor zavolal Robbyho. Pat musí kvůli deštivému počasí okamžitě odjet do hor. Robby jede s ní a týden zde zůstává. Už ve vlaku Pat potkává dívku, která jede do stejného sanatoria a okamžitě se spřátelí.

Po návratu se Robby s Ottou snaží najít Gotffrieda na jedné z politických schůzí, které se v té době silně rozšiřují. Při útěku před policií je Gotffried zastřelen jedním z kolemjdoucích mužů. Dílna se ocitne v existenčních problémech a Robby s Ottou ji nakonec musí prodat. Robby hraje po nocích v baru aby vydělal peníze potřebné pro pobyt Patricie v sanatoriu. Na přání Pat pak společně s Ottou přijeli do sanatoria. Otto se o pár dní později s Pat rozloučí a jede sehnat nějaké peníze. Robby tráví s Pat všechen svůj čas. Pat jej dokonce musí vyhnat na lyže aby pořád nebyl jen s ní. Časem přišli peníze od Otta společně s morfiem. Robbymu hned dochází, že Otto musel prodat Karla. Jeho činu si nesmírně váží. Spolu s Pat dokonce navštíví jeden z plesů, i když by Pat správně neměla.

Poté co se výrazně zhorší počasí, zhorší se i zdravotní stav Pat. Robby k ní navíc nesmí neboť je nachlazený a mohl by jí ještě více přitížit. Když jej pak k Pat konečně pustí je už v hrozném stavu. Robby však na sobě nedá nic znát. Nechá si přesunout postel k Pat do pokoje a poslední dny tráví už jen s ní. Po několika dnech Pat v bolestech umírá. Umírá v době kdy se smrti nejvíce bála. Těsně před východem slunce.Robbyho už nepoznávala.

Poslání knihy: Toto dílo ukazuje sílu přátelství a lásky mezi lidmi. I když jejich život není bezproblémový a poznamenaný spoustou bolesti tyto dva čisté city si zachovávají. Je zde obsažena i atmosféra Německa v období mezi světovými válkami a obavy z další války.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist