<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Erich Maria Remarque

VÍTĚZNÝ OBLOUK
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Postavy:

Ravic - přibližně čtyřicetiletý muž, hlavní hrdina knihy. Jeden z německých emigrantů, kteří byli totalitní vládou a zákony vyhnáni z rodné vlasti. Ravic si zvolil za svou novou zemi Franicii, konkr. Paříž, kde bylo snadnější přežít, neboť úřady a policie byly mírnější. Je dobrý doktor, chirurg, a proto má dobrou šanci najít zaměstnání (samozřejmě ilegálně), a to v podobě operací, které provádí za starší a méně šikovné kolegy. Je zde ale neustálý strach z odhalení. Ravic se vždy snažil a dlouho se mu to dařilo být nezávislý a svobodný. Nemít rád, nemilovat, nedávat najevo své city - to byl jediný způsob, jak přežít. Pokud se, ale objevila nějáka slabost, byla to šance pro nepřítele, který má platné doklady. Jednou Ravic na pravidlo emigrantů zapoměl. Chtěl pomoci ženě, která byla zraněna padajícím kusem lešení. Kolem nehody se objevila také policie, které se Ravic nevyhnul. Byl odhalen, vězněn a jako každý emigrant převezen za hranice. Ale byla zde ještě jedna slabost. Její jméno bylo Joan Madonová

Haake - je stejné národnosti jako Ravic. Haake je Ravicovým stínem. V době, kdy byl Ravic vyslíchán spolu s přítelkyní, Haake byl přítomen a řídil výslech. Žena byla zavražděna a on sám utrpěl těžké rány na těle, ale především na duši. Haake jej pronásledoval v představách ve dne i v noci. Smysl Ravicova života byl v tom, že Haakeho najde a vše mu odplatí. Chtěl jej potrestat za smrt všech lidí, ktří skonali jeho zásluhou. Náhoda je velká. Ravic spatří Haakeho několikrát v Paříži. Nevěří však, že by mohl mít takové štěstí. Ukáže se, že nejde o přelud. Haake navštěvuje Paříž pravidelně, za účelem pobavení v jednom z nevěstinců. Ravic a Haake se setkají. Haake ovšem Ravica nepoznává, a tomu se podaří uskutečnit svou mstu. Haake je právem zavražděn a Ravic nachází dlouho hledaný klid.

Joan Madonová - setkává se s Ravicem ve chvíli, kdy je plná zoufalství ze smrti svého příte- le. I když do Paříže přijela, aby známost ukončila, událost, která se stala, ji zaskočila. Měla pocit, že je zimníkem, a že její život nemá smysl. Ravic byl jejím zachráncem, neboť ji od tohoto činu odradil. Strávil s Joan noc a druhý den se dozvěděl o nebožtíkovi. Pomohl zařídit vydání úmrtního listu a odvoz mrtvého. Joan s Ravicem se do sebe zamilovali a prožili spolu mnoho hezkých chvil. Ravic zajistil pro Joan práci v Šeherezádě, kde se stala zpěvačkou. Práci dostala díky Borisovi, Ravicovu příteli, který vše zařídil.

Veber - stejně jako Ravic byl lékař. Ale s tím rozdílem, že je francouzské národnosti, a proto může provádět lékařskou praxi. Je ale natolik ohleduplný, že chápe lidi, jejichž lékařské vzdělání a um je nevyužité. Umožňuje proto emigrantům jako je Ravic, aby pracovali v lékařství, kde je jich zapotřebí.

Kate Högstremová - přitažlivá mladá dáma původem z Ameriky. Ravic je její starý přítel. Do Francie Kate přijíždí proto, aby zde podstoupila lékařský zákrok (potrat). Při operaci ale Ravic zjistí, že Kate má rakovinu. Zprvu si myslí, že zasáhnuty jsou pouze vaječníky, ale při bližším prozkoumání zjistí, že rakovina je téměř v celém těle, a že je v takovém stádiu, kdy se již nedá zastavit. Je tím velice překvapen neboť před dvěma lety Kate operoval a tělo bylo zcela v pořádku. Kate se nic nedozví, dokonce ani to, že jí musely být odebrány vaječníky, a proto již nemůže mít děti. Nemoc je na Kate stále více vidět a ona sama již vše pochopila. Ravic je udiven mírou vyrovnanosti a smíření s osudem.

Morozov - je ruského původu. Je zaměstnán jako vrátný v Šeherezádě. Díky němu je později zaměstnána také Joan. Boris Mrozov a Ravic jsou dobrými přáteli. Nejraději si spolu zahráli šachy. Boris velice často pomáhá Ravicovi s řešením nejprekérněj- ších situací. Je tedy nejen Ravicovým přítelem, ale také rádcem

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist