Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Romain Rolland


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Romain Rolland - životopis

Romain Rolland
[29.1.1866-30.12.1944]

Francouzský romanopisec, dramatik, esejista, hudební historik a literární kritik Romain Rolland se narodil začátkem roku 1866 v burgundském městečku Clamecy v rodině notáře.

Již v chlapeckém věku projevoval veliké nadání, proto se roku 1880 jeho rodina přestěhovala se do Paříže, kde začal Rolland studovat, a kde našel společnost v duchovním rozvratu. Postupně ztrácel víru v náboženství. V té době se soustředil na dílo Benedikta de Spinozy a Lva Tolstého a rozvíjel vášeň pro hudbu. Vystudoval historii (1889) a doktorát z umění (1895). Poté odjel na dvouletou stáž do Itálie do Říma.

Zpočátku Rolland psal divadelní hry, ale nebyl úspěšný ve svých pokusech získat širší publikum. Tyto hry později roztřídil do dvou cyklů Les Tragédies de la foi (1913; Tragédie důvěry) a Le Théâtre de la revolution (1904, Divadlo revoluce). V roce 1912 byl krátce zaměstnán jako učitel umění a hudby, ale pak se již zaměřil především na psaní. Spolupracoval s Charlesem Peguy v deníku Les Cahiers de la Quinzaine, kde publikoval svůj nejznámější desetidílný román Jean-Christophe (1904-12; Jan Kryštof). Za toto dílo a za brožuru Au-dessus de la melee (1915; Přes boj), mu byla roku 1915 udělena Nobelova cena.

Rollandův cit pro hrdinství se objevil v sériích životopisů o van Beethovenovi, Michelangelovi, Tolstém aj. Rollandovo veledílo Jean-Christophe (Jan Kryštof) je jedním z nejdelších románů, které kdy napsal a je vrcholným příkladem roman fleuve (cyklického románu) ve Francii.

Další Rollandův cyklický román je sedmidílný savzek L'Âmee-enchantée (1922-33). Ve dvacátých letech 20. století se zaměřil na Asii, zvláště pak na Indii, jelikož se snažil představit svou mystickou filozofii "západu" (např. kniha Mahatma Gandhi 1924). Rollandova obsáhlá korespondence s významnými osobnostmi, jako byl Albert Schweitzer, Albert Einstein, Bertrand Russell nebo Rabindranath Tagore, byla publikována v Cahiers Romain Rolland (1948). Jeho posmrtně publikované Mémoires (1956) a soukromé deníky svědčí o nejhlubším zaujetí Rollanda láskou k lidstvu. Rolland byl z duše přesvědčený pacifista, odpůrce fašismu a bojovník za světový mír. Mezi jeho další romány patří Colas Breugnon (1919); Dobrý člověk ještě žije   a slavná protiválečná novela Pierre et Luce (1920; Petr a Lucie  ).

V roce 1914 se Romain Rolland přestěhoval do Švýcarska, kde žil až do svého návratu do Francie v roce 1937. Zemřel koncem roku 1944 ve Vézelay.

Další životopisy: [1] [2

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist