<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Petr Šabach

OPILÉ BANÁNY
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Kdo má rád humor Petra Šabacha, autora kasovních trháků Šakalí léta a Pelíšky, toho Šabachova nová próza Opilé banány dozajista potěší. A tomu, kdo své mládí prožíval na přelomu 60. a 70. let, kniha jistě připomene atmosféru a mnohé scénky z oné doby. Opilé banány jsou knihou, která opět dokazuje, že Šabach je výtečným a laskavým vypravěčem: autor vrší jednu humornou situaci na druhou a umně proplétá osudy a příběhy jednotlivých hrdinů.

A postav a postaviček je v knize vskutku mnoho: Vypravěčem knihy je dospívající mladík Honza, který žije se svou mámou Janou a jejím partnerem Béďou a kamarádí se svým vrstevníkem Břečkou a hluchoněmým Víťou. Béďa má potom za kamaráda sochaře Fáberu - a ten má zase soudruha Rozhoně… A ten jim slíbil, že prosadí, aby dostali zakázku na vytvoření busty maršála Rybalka.

Právě Béďovy a Fáberovy kousky, jejich snaha vydělat na maršálově bustě balík a nápady Honzy a jeho přátel (včetně dívky Daniely, samozřejmě) jsou osou Šabachovy knihy. V té době už zpíval Karel Gott i Petr Novák, hrál Olympic a světem hýbal rokenrol, Šabachovi hrdinové však stejně trávili spoustu času v hospodě. A když se nudili, vymýšleli si různé kousky - půjčili si, samozřejmě bez dovolení, auto rodičů a pokoušeli se vydělávat si jako "černý" taxík nebo praktikovali hru na přepadení. Představení nevyžadovalo žádné rekvizity - prostě si vyhlídli publikum a pak z nudy předstírali, že se "fakt děsně řežou". Lidi křičeli "Pomoc!" a "Policie!" a vzrušující na tom bylo dokázat se včas ztratit, než je někdo doopravdy sbalí. O ničem jiném to nebylo...

Čtenářský ohlas a první místa na žebříčcích oblíbených titulů ukazují, že si Šabach získal vlastní publikum, které je poměrně široké. Lidi se totiž rádi baví - určitě víc, než kdyby se měli prokousávat rádoby hlubokomyslným příběhem, za nímž se však skrývá pouze autorova exhibice. To Šabach se také předvádí, humor však čtenář najde na každé řádce...

© part.cz, František Vítek

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist