<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Petr Šabach

RAMON
(psáno pro New York Times)
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Poslední kniha Petra Šabacha "Ramon", s podtitulem - psáno pro New York Times-, je beze sporu další velmi povedený kousek jednoho z nejprodávanějších českých autorů, ne-li nejprodávanějšího českého autora dneška vůbec. Možná je jen trochu škoda, že jeho nakladatel Paseka použil pro tento román jiný obal, než jsem byli zvyklí např. u "Hovno hoří", "Babičky", "Opilé banány" atd. Mnoho jeho čtenářů by jistě uvítalo, kdyby i tento příběh byl ve stejné grafické úpravě jako většina předešlých děl, a v jejich knihovničkách by to "hezky" zapadalo. Dalším prvkem, kterým kniha vypadává ze zažitého konceptu Šabachových knih, je doba, kdy se děj odehrává. Nejde totiž o náš socialisticko-komunistický experiment, ale u žhavou současnost. V čem se "Ramon" neodlišuje, je v kvalitě příběhu. Opět jde o ironický pohled na naše zdejší poměry, na naše "čecháčství", napsaný nezvyklým jazykem pubertálního mladíka. Tento "nadějný" mladý spisovatel si vede svůj sešit vlastní tvorby (od toho ten typ obálky knihy), ve kterém si zaznamenává všechno podstatné, co se děje jak v jeho rodině, vesnici Kozloděj vůbec, a v neposlední řadě i příběh skutečného indiána Ramona, který se jednoho letního dne znenadání objevil v této lokalitě. Podivná postavička s doktorským kufříkem, obrovským pérem orla bělohlavého a láhví nějaké "ohnivé vody" s naloženým červem. Potká ho u jediné zajímavosti Kozlodějích, zázračného pramene Panenky sedmibolestné, který sice před pár lety obecní cedulí byl ohlášen za závadný, ale časy se mění a buďme rádi za nějakou atrakci. Ale atrakcí je v životě našeho pubertálního hrdiny více. Jeho puntičkářský a plachý otec - učitel češtiny, jeho dvojče - věčně nevhodně zamilovaná sestra Pepina, rázný a bláznivý děda a jiní. Všichni se nějak zapletou s Ramonem, klidným a ochotným indiánem, který se zabydlel v jejich boudě v zahrádkářské kolonie zvané Jamajka, kde nějakým magickým tancem oblétl všechny ještě neuvadlé rostliny a na závěr s velkou pečlivostí zasadil marihuanu. Té má zásobu ve svém doktorském kufříku, ale zásob není nikdo dost. Ramon se postupně zamotá do většiny záležitostí vesnice, je všemi oblíbený svou ochotou řešit jakýkoliv problém, i když spíše jen ochotně poslouchá a dělá že rozumí. Ale je i jakýmsi katalyzátorem, který spustí i mnohé nevyřčené problémy.

Kniha je psána v duchu pubertální psychologie, kdy si snad každý z nás myslel, že všichni v okolí jsou přinejmenším divní a trapní, a jen vy jste normální. Tímto stylem se Šabach snažil nejen popsat problémy dospívajících, ale nenápadně poukazuje na reálie naší současnosti, a to z notnou dávkou ironie a humoru, tak jak jsme u něj vlastně zvyklí.

© knihovnice.cz

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist