<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Andrzej Sapkowski

BOJOVÝ DUCH
náhodně vybraná ukázka

[Toto dílo je chráněné a proto není možné jej zveřejnit celé, jelikož by to odporovalo platnému autorskému zákonu ČR. V této knize si můžete přečíst jen jednu stranu.]

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
   1   

 

Nashville” sestoupil tak nízko nad komplex, až se úplně setmělo, protože gigantický trup křižníku totálně zastínil i ty zbytky slunce, které nebyly zatemněny kouřem z hořících zásobníků paliva. Skla z oken vyletěla už dříve – a teď, když „Nashville” odpálil torpéda, vyletěly rámy i s okenicemi. Bylo zřejmé, že „Nashville” nestřílel po nás, to by administrativní budova zcela určitě nevydržela. Torpéda udeřila do energetického komplexu, který stále bránily pozůstatky Novakovy útočné skupiny. I když se to zdálo nepravděpodobné, Novakova skupina stále odpovídala palbou – světélkující nitky těžkých laserů plamenně tančily po trupu vlajkového křižníku Společnosti Ifigenie-Thetis. Nicméně nevypadalo to, že by tungstenový pancíř křižníku utrpěl nějaké škody.

Yamashiro řekl vše, co k tomu mohl říci a v tom okamžiku se projevilo, že z celého důstojnického sboru naší skvělé žoldnéřské skupiny je Valerie van Houten ta nejimpulsivnější a s velmi malým sebeovládáním. Všichni jsme Valerii van Houten znali. Proto nás absolutně nepřekvapilo to, co udělala.

Valerie kopem převrhla křeslo, z kterého se sesypala celá hromada zásobníků Craftsman MkIII a potom hodila řádného meda na mihotající se obrazovku monitoru, protkanou řádky rušení.

-Ty zasraný zkurvysyne! – zařvala zcela nekulturně. – Ty ….

Vřískala asi tak ještě půl minuty a ani jednou se neopakovala. A my všichni jsme měli pocit, že se stěny budovy neotřásají od výbuchů střel, raket a fotonových torpéd, ale od jejího řevu.

Yamashiro se na obrazovce zavlnil, skoro jako by mohl vidět Valeriin plivanec stékající po obrazovce.

- Jak povrchní – řekl. – Jak primitivní…

-A jak pravdivé – nevydržel jsem to. Jsi zasraný zkurvysyn, Yamashiro san a nejenom to. Tím, co jsi nám právě sdělil, jsi dokázal, čím jseš. A ty sám víš zcela přesně, jaký jsi zkurvysyn. Teď, když jsme ovládli celý komplex, když prakticky vládneme celému městu,. Tak ty místo toho, abys sem poslal hlídkové lodě Koncernu, nestydatě nám přikazuješ kapitulovat, protože se tvoje firma mezi tím dohodla s Ifigenií-Thetis a výsledkem je to, že celá tahle prokletá válka byla k ničemu ? A to nám říkáš teď, když nás „Nashville” masakruje torpédy ?

-Připomínám – řekl Yamashiro zpoza pásů rušení – že hovoříme o faktech. O faktech, která nikdo z nás nezmění. Ani vy, tím méně já. Já vás o těchto faktech pouze informuji, takže zahrnování mne urážkami se mi nejeví slušné, ani oprávněné. Situaci to také nezmění. To je moji pánové – a dámy – force majeure, vyšší moc. Předávám vám ultimatum od Ifigenie-Thetis. Jestliže se okamžitě nevzdáte, bude „Nashville” a „Electra” pokračovat v ostřelování komplexu. A potom vyloží výsadek. Ti, kteří se postaví na odpor, budou zastřeleni na místě……

- Yamashiro – přerušil jsem ho, snažíce se zachovat klid. To ty jsi podepsal naši smlouvu jménem Koncernu. Tím stejným zlatým Parkerem, který ti kouká z kapsičky u vesty. A v té zasrané smlově je klauzule, zaručující nám bezpečnost a ochranu v případě neúspěchu akce. A ty víš, proč se ta klauzule ve smlouvě objevila. Ifigenie-Thetis neuznává platnost konvencionálních práv žoldákům. Když se vzdáme, tak nás zlikvidují. Dodrž smlouvu, Yamashiro !

- Je mi líto, plukovníku Lemoine, ale ta smlouva už neplatí. Podepsal jsem ji, když jsem měl zplnomocnění Nadzorčí rady Koncernu Schraeder & Haikatsu. A teď, na základě podobných zplnomocnění činím smlouvu neplatnou. Null and void. Samozřejmě na základě třetí klauzule dodatku smlouvy můžete žádat odškodnění soudní cestou….

Culture Vulture prudce trhl hlavou a zaryčel divokým oslím chechotem. Smích byl tak nakažlivý, že jsme se všichni začali postupně řehtat a svíjet, až nám tekly slzy. Začal to Papa Cuxart. Potom Muireann Tully, tence a pištivě jako děvčátko. Potom Jaime Santacana , kroutící se, protože mu záchvaty smíchu vyvolávaly bolesti v laserem popáleném rameni. Pak jsem se připojil já a nakonec Valerie.

Yamashiru to nepobavilo. Ušklíbl se a otevřel ústa, aby něco řekl. Nestihl to. Muireann Tully vytáhla z pouzdra svůj staromódní Walther a Padli jsme na poslední chvíli. „Nashville” i „Electra”, která se k němu připojila, zasypaly komplex lavinou palby. Vyplivl jsem omítku a chuchvalce z plastového obložení podlahy a zapnul vysílačku.

- Novaku – zařval jsem, snažíce se překřičet hluk a lomoz. – Nahlaš svou situaci, over !

Vysílačka zarachotila. Novak mluvil rychle, nesrozumitelně a rovněž překřikoval hluk explozí a výstřelů. Rozuměl jsem každému třetímu slovu, ale chápal jsem smysl. Po eliminaci všech sprostých slov zůstalo z jeho hlášení to podstatné: Na Promenádě je to beznadějné, zrcadlovky útočí nepřetržitě, dochází munice, neudržím se, čubčí synové, over.

Culture Vulture se odvrátil u počítače, u kterého klečel.

- Mám je – řekl. Mám „Nashville”. Mám to spojit ? Budeš vyjednávat?

- Spoj to – rozhodl jsem. Budu vyjednávat. Bohužel, Koncern nás nechal na holičkách, takže jediné, co můžeme udělat, je zachránit lidi. Konec, chlapci. Nemáme proč bojovat, není smlouvy, není peněz. Ještě, že alespoň záloha je bezpečně v Credit Betelgeuse. Jaime, vydej rozkazy skupinám. Cease fire, složit zbraně, vyslat signál kapitulace na všech kanálech. Valerie zmlkni! Místo toho pyskování se pokus ulovit „Hermione” a potom najeď na Private Mode Novaka, Cuypersa a Roikinnena. Vyšli jim….S.Y.A. Od této chvíle každý sám za sebe.

- A my ?

- My taky. Udělej, co jsem řekl.

- Centru velení Společnosti Ifigenie-Thetis – opakoval do mikrofonu Culture Vulture. – Centru velení Společnosti Ifigenie-Thetis na palubě křižníku „Nashville….

Santacana náhle zařval do vysílačky sérii malebných španělských nadávek, založených hlavně na procesu znečišťování mateřského mléka různými kapalinami produkovanými lidským organismem. Došlo mi, že některá bojovnější útočná skupina protestovala proti „Cease fire”. Samozřejmě kanonáda nepřestávala. Lasery a čtyřhlavňové Oerlikony nadále z Promenády objížděly po zjizvených trupech křižníků zavěšených nad komplexem.

- „Hermione” byla zasažena torpédem – Valerie si vytáhla sluchátko z ucha. – Slyšíš, Thierry ? „Electra” ostřelovala plošinu. Raikinnen odrazil útok zrcadlovek, ale „Hermione” není schopná startu !

- Vyslalas Einarovi S.Y.A. ?

- Právě to dělám. Raikinnene, slyšíš mě, over ? Máš S.Y.A. Od Lemoina ! S.Y.A., over ! Čemu nerozumíš ? Save your ass ! Zachraň svou prdel ! A jak mám vědět jak ? E.O.T., no confirmation ! A co teď, Thierry ?

- Zkontaktuj „Sterreta” !

- Centru vedení……. – opakoval Culture Vulture.

Rachot znějící od energetického komplexu najednou utichl. Střílely pouze „Nashville” a „Electra”, orajíce zemi a budovy paprsky laserů a explozemi fotonových torpéd. Pohlédl jsem na Santacanu. Santacana odpověděl pokynutím hlavy a začal na vysílači nastavovat kód další skupiny. Culture Vulture se stále snažil navázat spojení s „Nashville”. Muireann Tully a Papa Cuxart, kterým nikdy nebylo třeba nic říkat dvakrát, spěšně plnili zásobníky a energizery pro náš příruční arsenál – šest Craftsmanů, ruční laser SACO Mini Silverlode , dva termitové granátomety Mitsuoki AGS a naše pýcha – supermoderní plamenomet „Stalwart” firmy „Interdynamic”.

- Uvažuješ nad tím, jak se probít ? Valerie pohlédla koutkem oka na arsenál. A kam ? „Sterret” neodpovídá, určitě ho rozdrtili, stejně jako „Hermione”. Nemáme se kam probít. Thierry má pravdu. To je konec, Siobhan.

- Valerie – Muireann Tully pozvedla hlavu a odhrnula z čela rudé, lehce vlnité lehce vlnité vlasy. „Siobhan” byla její přezdívka ještě z IRA. – Nevím jak ty, ale já se nemíním vzdát.

- Ani já – řekl Papa Cuxart, aniž zvedl hlavu. Dostal jsem dva rozsudky smrti, v „Marubeni Ito” a ve Federaci.. Takže i když mě nerozstřílejí zrcadlovky na místě, propadnu extradici…..

- „Nashville” na příjmu – přerušil nás Culture Vulture. Thierry neuhodneš kdo….

- Uhodnu – řekl jsem. Dej mě na audio a vypni obraz. Nechci toho zkurvysyna vidět, ani nechci aby on viděl mě.

- Můžeš mluvit.

- Plukovník Lemoine volá „Nashville” – odkašlal jsem si, nevalně spokojený s tónem svého hlasu.

– Plukovník Lemoine…..

- Netraťme čas zbytečnými tlachy – rozlehl se místností odporný, studený a skřehotavý hlas Žáby. Bezpodmínečná kapitulace, Lemoine. Surrender U.C. Žádné dohadování ani ústupky. Okamžité přerušení palby, blokáda spojení a řídících počítačů, vypnutí naváděcích laserů, složení zbraní a zajištění materiálů. Confirm.

- Jediné, co v tomto okamžiku udržuje palbu jsou tvoje křižníky? Ruskine.

- Rád bych věřil tomu, že je to pravda. Takže dobře tedy, Lemoine. Vydám rozkaz k zastavení palby. Vykládám výsadek na terén komplexu. Avšak varuji vás, jakýkoliv pokus o odpor nebo ničení majetku Společnosti bude potrestán. Na místě a nemilosrdně. Předej mi svoje souřadnice, plukovníku. Vyšlu speciální oddíl pro tebe a pro …… následující důstojníky: John Cuxart...

Papa se ironicky ušklíbl.

- Maynard Mannering…..

Culture Vulture si odplivl na podlahu, zasypanou troskami.

- Jaime Santacana – pokračoval studeně Žába. – Muireann „Siobhan” Tully, Leslie Novak, Einar Raikinnen, Jan Willem Cuypers, Valerie van Houten…..

Muireann se sladce usmála na Valerii, načež jí podala Craftsman, brašnu se zásobníky a závěsník s granáty. Valerie to přijala.

- Confirm and re-confirm – požádal Ruskin, poté co skončil s vyštěkáváním jmen těch, na které byly vyneseny rozsudky. Admirál Ruskin. Dříve, když byl ještě žoldákem, tak jako my a nebyl ještě admirálem, byl znám jako Žába, podle svého specifického vzhledu.

Culture Vulture na mě mrkl a vyťukal na klávesnici souřadnice Rogersovy plošiny, od které nás dělilo šest kilometrů.

- Confirm, Ruskine – odsekl jsem a přebral od Muireann nabitý Craftsman. Surrender U.C. in force. Čekáme na tvůj oddíl na udaných souřadnicích. See you later, aligator. E.O.T., N.C.R. Odpojil ses Vulture ?

- Jasně že jo.

- No takže…. – potěžkal jsem kulomet v ruce. – Polib nám prdel, Žábo.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

   1   

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist