<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Andrzej Sapkowski

PANÍ JEZERA
(Sága o Zaklínači 1)
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Krev elfů

První část ságy o Zaklínači

Geralt, Ciri, Yennefer, Triss Ranuncul, Yarpen Zigrin a další známí a oblíbení hrdinové ze Sapkowského povídek poprvé na stránkách románu, v němž se odehrává boj o osud světa.

Zaklínač pečuje o plamen, který může zapálit celý svět...

OBSAH:

1. kapitola

Ciri (královská dcera Pavetty a vnučka Calanthé, která vládla v království Cintra; Pavetta i se svým mužem zahynuli na moři; Calanthé skočila z věže, když byla Cintra dobyta Nilfgaarďany) se zdají úzkostné sny. Vidí v nich znovu svůj útěk z hořící Cintry, ale vzbudí se hrůzou, když k ní ve snu přistoupí rytíř s okřídlenou helmou. Nepamatuje si, co následovalo. Geralt (zaklínač a její opatrovník, protože ona mu je určena Osudem) ji uklidňuje, že ty sny zmizí a Ciri opět usíná.

Marigold (potulný bard a Geraltův přítel) dozpíval baladu o Geraltovi, Yennefer a dítěti Překvapení (Ciri). Jeho vystoupení má ohromný ohlas a on vybere spoustu peněz. Strhává se prudká debata o tom, co bylo v baladě nejdůležitější. Elfové, trpaslíci, čarodějové, druidové ani kněží se nedokáží shodnout a Marigold se mezitím vypaří.

Jeden z jeho hostů ho sleduje až do veřejného domu, kam bard šel utratit získané peníze. Představí se mu jako Rience a snaží se z Marigolda vytáhnout nějaké další informace o Lvíčeti z Cintry. Marigold se mu pokusí utéct, ale Rience ho srazí kouzlem. Pak ho s pacholky mučí ve sklepě. Marigolda zachraňuje Yennefer (čarodějka, která je ke Geraltovi připoutaná podivným milostným vztahem), pacholky pozabíjí, jenže Rience jí unikne, když mu někdo jiný otevře portál. Yennefer za ním alespoň do portálu pošle oheň a čaroděje tak popálí. S Marigoldem se pak nají a zjistí od něj vše, co se stalo. Potom ho varuje, ať raději každou baladu, která se týká Ciri, škrtne ze svého repertoáru.

Geralt přiveze Ciri na Kaer Morhen - hrad zaklínačů, aby ji tam schoval.

2. kapitola

Triss Ranuncul (čarodějka) rovněž přijíždí na hrad, na pozvání zaklínačů. Cestou narazí na Ciri, která trénuje Stopě (překážková dráha pro zaklínače), Ciri uklouzne a spadne, Triss jí ránu vyléčí a odjíždí i s ní na hrad. Po cestě však Ciri upadne do transu a mluví cizím hlasem i k Triss.

Triss přemýšlí, proč ji vůbec pozvali a tiše doufá, že to byl Geraltův nápad. Kdysi spolu měli románek (v době, kdy se s ním Yennefer zase jednou rozešla) a Triss na něj nemůže zapomenout.

Triss Ciri prohlíží a zděsí se, jak je dotlučená od zaklínačského tréninku. Co ji ale dorazí a následně za to zaklínačům vynadá, je, že Ciri u nich poprvé menstruovala a oni si ničeho nevšimli, protože se jim to styděla říct.

Domluvili si tedy systém, že kdykoliv Ciri přijde v šatech, nemusí cvičit, aby jí nebylo zle. Triss rovněž zaklínače přesvědčí, ať omezí různé urychlovače, které Ciri podávali, aby se lépe udržovala v kondici.

3. kapitola

Triss dospěje k názoru, že Ciri je Zřídlo - někdo, skrze koho sice prochází magie, ale sám ji neovládá. Dozví se, že Ciri už několikrát upadla do transu, a když se to stalo potřetí, prorokovala Geraltovi a ještě jednomu zaklínači smrt.

Triss Ciri znovu uvede do transu a napojí se na ni, takže sdílí její vidiny. Zdá se však, že za tím vším je někdo daleko mocnější a Triss akce úplně vyčerpá. Proto doporučuje Geraltovi, ať se překoná a pošle Ciri za Yennefer, jež je mocnější a mohla by lépe pomoci.

Ciri se dál cvičí s mečem. Učí se být zaklínačkou, ale bez normálně nutné přeměny pomocí lektvarů, u níž spousta adeptů umírá; ale ti, kteří přežijí, získají neobyčejné schopnosti.

Triss vyčítá zaklínačům, že se snaží být neutrální a nezapojují se do lidských válek. Sama připomíná bitvu čarodějů na Sodenském pahorku, kde jich po boku lidí zemřelo 13. Triss je na pomníku bojiště také zapsaná, ale to jenom proto, že většina ostatků se jednoduše nedala rozpoznat.

Přichází jaro a Triss s Ciri i Geraltem odjíždí.

4. kapitola

Triss chytí po cestě nějakou střevní virózu a není schopna jízdy. V hradišti je nenechají, jednak mají dost práce s lidmi, které zranily oddíly Veverek (mladí elfové bojující na straně Nilfgaardu) a taky se bojí, že je Triss nakažlivá.

Geralt dostihne královskou karavanu, kterou doprovází jeho známí trpaslíci - např. Yarpen Zigrin. Ti Geralta, Triss i Ciri přijmou a zaručí se, že kolonu zdržovat nebudou.

Celá karavana je ale pastí. Ve vozech se veze jenom kamení. Lidé podezírají trpaslíky, že je zradili. Dojde k přepadení Veverkami a jeden z trpaslíků je zabit. Vedoucí výpravy umírá, ale stačí potvrdit jinému, že Yarpen je nezradil.

5. kapitola

Geralt se nechal najmou na hlídání převozu, kde občas zaútočí nějaká žravucha, které ohromně svědčí znečištěná voda. Čte si dopis od Ciri, jež mu píše z klášterní školy od Matky Nenneke. Rovněž mu napsala Yennefer poněkud kousavý dopis, v němž ale potvrdila, že zajede za Ciri.

Geralt ví, že ho hledá Rience a tím, že zůstává na jednom místě, ho k sobě láká. Převoz přepadne banda lidí, která chce dostat Geralta. Jeden kluk a dva dospělí spadnou do vody, kde je napadne žravucha a dospělé sežere. Geralt zachrání chlapce. Zbytek bandy je pobit.

Marigold je v městečku Oxenfurt, kde se má sejít s Geraltem. Někdo ho sleduje, a tak mu pouze pošle vzkaz po medičce Shani. Špiclové ho odvedou k šéfovi tajných služeb Dijkstrovi - Marigold pro něj tak trochu pracuje. Vyslýchají ho spolu s čarodějkou Filippou Eilhart a chtějí po něm, aby jim dovedl zaklínače. Pak Marigolda zase pustí.

Ten si to oklikami namíří ke Geraltovi a najde u něj v posteli Shani. Na divení ale není čas, protože Marigolda sledovala v soví podobě Filippa.

Filippa má zájem o Ciri kvůli jejím schopnostem. Geralt zase hledá Rience a ukazuje se, že o něm Shani něco ví, díky popáleninám, co mu způsobila Yennefer.

6. kapitola

Sešla se porada králů: Vizimir - král Redanie, Demawend - král Aedirnu, Foltest - pán Temerie a dalších míst, kaedwenský král a Meve - královna Lyrie.

Domlouvají se na společném postupu proti Nilfgaarďanům vedeným Emhyrem var Emreis. Nilfgaard podporuje nelidi (trpaslíci, elfové, dryády...), aby se bouřili a lidi přesvědčují, že v oblastech ovládnutých Nilfgaardem se poddaným daří daleko lépe.

Rozhoduje se o tom, že vyprovokují útok Nilfgaardu a pak získají zpátky Cintru. Rovněž se dohodnou, že jestli ještě někde žije Ciri, tak musí zemřít, aby ji nezískal Emhyr a tím se nelegalizoval jako král Cintry.

Emhyr se o schůzce dozví, ale stav věcí mu vyhovuje. Dává krátkodobou milost nějakému černému rytíři, kterého pověřuje tajným úkolem.

Ciri se zdá o Geraltovi, Marigoldovi a nějaké dívce, jak jdou městem v dešti. Yennefer je u ní.

Shani dovedla své společníky k člověku, kterému prodává ukradené léky, aby si vydělala na studia. U něj viděla Rience. Geralt mastičkáře omráčí.

Rience najímá vrahy, aby Geralta odstranili.

Filippa používá své magické schopnosti a z mastičkáře vytáhne informace o Rienci.

Čaroděj Vilgefortz se dozvídá od dalších dvou čarodějů o schůzce králů - od Artauda Terranova a Tissaie de Vries. Obsluhuje je Lydie van Bredevoort, Vilgefortzova asistentka se znetvořenou tváří, která ho léta miluje. Vilgefortz navrhuje svolat sněm, kde by se rozhodlo, jak zkrotit krále. Tissaia pomocí svých schopností vytuší, že Vilgefortz se snaží najít Yennefer. O té se Vilgefortz zmíní v souvislosti s Geraltem, kdy vyjádří přesvědčení, že zaklínač už nežije.

Geralt se setká s Riencem a snaží se od něj zjistit, kdo ho najal. Rience na něj pošle vrahy, ale Geralt je všechny buď těžce zraní, nebo zabije a pronásleduje Rience. Tomu někdo otevře portál a Filippa zabrání Geraltovi, aby Rienceho zneškodnil, a tak ho nechá utéct. Udělala to, aby Geralt nic nezjistil, Geralt omdlévá ze ztráty krve.

7. kapitola

Ciri se pohádá se spolužačkami a jde zjistit od chlapce Jarra, jestli bude válka s Nilfgaardem. Ten jí moc neporadí, zato je jasné, že se mu Ciri líbí.

Ciri vzpomíná, že když Yennefer poprvé přijela, neměla ji ráda. Ta ji začala učit od teorie magie, až po skutečná zaklínadla a postupně se sblížily. Nakonec učila Ciri čerpat magii ze zdrojů, které najde. Z vody, země, vzduchu...

Ciri díky Yennefer přestala mít noční můry a spala klidně. Nakonec si Yennefer zamilovala, dokonce jí říkala maminko.

Úplně na konci Ciri s Yennefer odjíždí, ale neví ještě kam.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist