<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Andrzej Sapkowski

KREV ELFŮ
(Sága o Zaklínači 2)
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Čas opovržení

Druhá část ságy o Zaklínači

Příběh běží dál paralelně v několika liniích. Nejdůležitější je samozřejmě Ciri a to, co znamená pro osud světa. Nezanedbatelnou částí je také politická situace a události okolo války s Nilfgaardem, která se chystá každou chvíli vypuknout...

OBSAH:

1. kapitola

Královský kurýr Aplegatt jede vyřídit vzkaz. Po cestě potká Ciri s Yennefer. Když ho Ciri uvidí, upadne na chvíli do transu a předpoví mu nebezpečí, které skrývá tiché, sivé peří.

Geralt shání peníze zabíjením různých bestií. Když jich má dost, jde do sídla firmy "Codringher & Fenn, právní služby a konsultace", kde si před časem objednal informace o Rienci. V podstatě se nedozví nic nového, až na potvrzení, že za ním musí stát jiný, mocný čaroděj. Codringher Geraltovi prozradí, že lidé hledají Ciri a že je svedl na falešnou stopu. Nabízí Geraltovi, že by Ciri mohl trvale ochránit, protože našel jinou, jí velmi podobnou dívku. Geralt ale odmítá jen tak obětovat cizí děvče, i kdyby to mělo Ciri zachránit. Geralt se poprvé setkává s druhým společníkem - Fennem. Je to skrček bez noh, který vyhledává nejrůznější informace v archivech. Geralt jim nechává další zadání a odjíždí, protože se dozvídá, že za Yennefer a Ciri jedou nájemní vrazi. Dostihne je a všechny tři zabije.

Aplegatt dorazí a předá vzkaz Dijkstrovi. Ten mu obratem dává další zprávu, s níž se má vydat na cestu. Aplegatta však po cestě zastřelí Veverky šípem se sivým peřím.

2. kapitola

Yennefer a Ciri dorazí do Gors Velen, kde se na Thannedu pořádá sněm čarodějů a Ciri má nastoupit do čarodějnické školy. Yennefer něco vyřizuje s bankéřem, a proto vysílá Ciri do města s průvodcem Fabiem Sachsem, synem šlechtice, který se v bance učí.

Ciri s Fabiem se toulají po tržišti, pojídají koláče a zelí. Fabio se Ciri svěří, že chce cestovat a ona opět v podivném stavu najednou ví, že bude a že se tím proslaví. Oba si zaplatí vstup do jednoho stanu, aby se mohli podívat na údajného baziliška, ve kterém ale Ciri pozná vivernu. Viverna rozbije klec a Ciri ji v sebeobraně zabije mečem. Potom s Fabiem rychle zmizí.

Aby Ciri unikla strážím, zaktivuje medailon od Yennefer, takže ji nevidí. Zato ji chytí dvě čarodějky, které mají za to, že utekla ze školy. Všechno se vysvětlí a čarodějky se trochu baví na účet Ciri.

Ona se rozhodne, že musí za Geraltem, jenž je asi patnáct mil od města, a uteče. Cestou se však připlete k Divokému honu - bandě přízraků, která se čas od času objeví. Naprosto vyčerpaná dorazí ke statku, kde je Geralt a Yennefer za ní. Než aby se rozhodla, ke komu půjde, předstírá Ciri raději mdloby. Geralt s Yennefer se opět usmíří.

3. kapitola

Geralt jde s Yennefer na čarodějnický banket. Mluví s ním různí lidé a zdá se, že něco není v pořádku. Je mu představena Rada čarodějů a Kapitula. Geralt zůstává s Yennefer na noc v Arethuse (čarodějnická škola) a milují se. Yennefer pak vyzvídá, o čem s ním mluvil Vilgefortz z Roggeveenu.

Vilgefortz Geralta na banketu požádal o soukromý rozhovor. Napřed ho provedl obrazárnou a potom mu řekl, co po něm vlastně chce. Vilgefortz se snaží Geralta přesvědčit, aby opustil svoji neutralitu a přidal se na jeho stranu. Geralt ale znovu odmítá, nechce se do ničeho zaplést.

4. kapitola

Ciri spí a zdá se jí o Fennovi a Codringherovi. Ti přišli na to, že Cirin syn se jednou může stát vůdcem národů - podle starého proroctví, a proto ji hledá Emhyr var Emreis. Chtějí Ciri nechat unést, ale sami jsou přepadeni a brutálně zavražděni. Jejich dům je vypálen a jediné, co si útočníci odnesou, je podobenka a adresa oné dívky, která vypadá jako Ciri.

Ciri se probudí a zjistí, že ochranná kouzla jsou pryč. Zjeví se jí Yennefer a vyzve ji, aby k ní přišla po cestě z měsíčního světla a Ciri to udělá.

Geralt se jde ráno vymočit, ale je zajat. Na Thannedu propukl chaos, čarodějové, kteří zůstali věrní králům, honili spolu s pohůnky ty druhé, které podezírali ze spolupráce s Nilfgaardem. Několik lidí bylo zabito. Zaklínač zneškodní Dijkstru a jeho vojáky a vyrazí hledat Ciri, kterou zahlédl. V tu chvíli dorazí Marigold se zprávou, že Ciri zmizela a on donesl Geraltovi meč.

Zaklínač hledá Yennefer a narazí na čarodějku Keiru Metz, ta má zlomenou nohu a pár žeber. Řekne mu, že když se vzbouřenci i zajatí shromáždili v jednom sále, Yennefer přivedla Ciri, která v transu dotvrdila, že začala zničující válka s Nilfgaardem. Tissaia de Vries pak kouzlem sňala blokádu ochranných kouzel a osvobodila všechny zajatce. Nevěděla ale, že Vilgefortz přivedl Veverky, jež začaly bez milosti vraždit všechny čaroděje.

Yennefer Ciri prozradí, že na ni na nádvoří čeká kůň a pustí ji pryč. Poslední, co od ní Ciri uslyší, je: "Miluji tě, dceruško," řekla nezřetelně. "Utíkej." Ciri však honí Nilfgaarďané, čarodějové i Veverky. Chytí ji Terranova, toho ale zabije Geralt. Pak ji pronásleduje Cahir Mawr Dyffryn aep Ceallach, mladík, kterého tím úkolem pověřil Emhyr. Ciri v něm pozná rytíře s ptačími křídly na helmě, jenž ji děsil ve snech od útěku z Cintry, a tentokrát se rozhodne bránit. Mladíka poraní a uteče.

Ciri doběhla k Věži Racka, kde by měl být Portál Rala, ten však už léta nefunguje, jak má, a zanáší. Před Věž přiletí Vilgefortz a Geralt, který chce Ciri ochránit a poskytnout jí čas k útěku, mu brání ve vstupu. Vilgefortz ho však téměř zabije svou holí, zláme mu nohu a rozbije mu tělo.

Triss pomocí Tissai de Vries dostane umírajícího Geralta do Brokilonu ke dryádám. Věž Racka se zhroutí poté, co Ciri vstoupí do Portálu.

5. kapitola

Marigold přijede za nyní, alespoň v rámci možností, vyléčeným Geraltem do Brokilonu a povídá mu o válce. Nilfgaard obsadil Lyrii a Aedirn, kterým téměř nikdo nepřišel na pomoc, protože ostatní králové se sami báli. Nějací čarodějové se snažili pomáhat králům, někteří zachovávali neutralitu, Vilgefortz zmizel a Sedmikráska (čistokrevná elfka a čarodějka) získala od Emhyra konečně kousek vlastní země, ovšem za krvavou cenu. Veverky (tedy mladí elfové a budoucnost tohoto rodu) musí pokračovat ve svém sebevražedném boji. Tissaia de Vries si podřezala žíly.

O Ciri se nesou zprávy, že je v Nilfgaardu. Ve skutečnosti tam však byla dopravena pouze její dvojnice, kterou však Emhyr dobře rozpozná a vyhlašuje ve vší tajnosti další pátrání po pravé Ciri. Dívka po tu dobu zůstává blízko dvora.

6. kapitola

Ciri se probouzí potlučená v poušti, kam ji zanesl Portál. Putuje beze všeho několik dní pouští, až už nemůže dál. V tu chvíli narazí na mládě jednorožce, které pro ni najde vodu. Začne mu říkat Koníku a nějakou dobu jdou společně.

V poušti je napadne nějaká místní zrůda a přestože ji zabijí, Koník je raněn. Netvor byl jedovatý a rána ošklivě hnisá. Aby mu Ciri pomohla, zkusí dobýt magickou energii z ohně. Podaří se jí to, jednorožce uzdraví, ale pak se jí v ohni zjeví Falka a skrze čarodějnou Moc ji nabádá, aby se pomstila. Ciri odmítá a tím se odříká i Moci jako takové. Vyčerpaná zůstává ležet, až ji najdou lovci lidí a vezmou ji s sebou.

7. kapitola

Lovci tuší, že našli dívku, kterou hledá Nilfgaard a vezou ji k prefektovi. Po cestě se zastaví v krčmě, kde potkají známé. Ti mají rovněž zajatce, jednoho z bandy Potkanů - Kayleigha.

Ciri tajně Kayleighovi přeřeže pouta, pak do hostince vpadne zbytek Potkanů a pobije vše živé.

Utíkají společně z vesnice a Ciri vezmou s sebou.

Ciri si dává jméno Falka a zůstává s nimi. Navazuje i milostný vztah s dívkou Mistle. Potkanů tedy bylo i s Ciri sedm. Mistle, Kayleigh, elfka Jiskra, Giselher, Nilfgaarďan Reef a venkovan Asse.

Potkani sdíleli své pohrdání k lidem. Okrádali královské kolony a rozdávali věci po vesnicích, takže je lidé chránili. Proto na ně byla vypsána vysoká odměna.

Prefekt se dozvěděl, že je jich o jednoho víc a má podezření, že sedmá je právě Ciri. Dostává však striktní rozkazy celou bandu vybít.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist