<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Andrzej Sapkowski

ČAS OPOVRŽENÍ
(Sága o Zaklínači 3)
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Křest ohněm

Třetí část ságy o Zaklínači

Setkáváme se opět Geraltem, který si léčí zranění utrpěná na Thaneddu v tajemném lese Brokilonu u dryád. Do příběhu vstupují nové důležité postavy, o kterých byla v dřívějších knihách jen malá či žádná zmínka. Na prvním místě je to lučišnice Milwa. Dále pak rytíř Cahir a nakonec ještě postava nejtajemnější, upír Regis...

OBSAH:

1. kapitola

Lučišnice Milwa je na čekané, chce ulovit nějakou zvěřinu a vzpomíná na Geralta. Přinášela mu zprávy v době, kdy se léčil ze svých zranění v Brokilonu. Geralt se od ní dozvěděl, že Ciri je v Nilfgaardu u Emhyra, který se s ní chce oženit. Když to uslyšel, požádal o koně a i s Marigoldem odjel.

Milwa uloví srnce a vydává se za nimi. Cestou potká skupinu Veverek. Elfové ji varují, že Nilfgaard bude útočit a není tedy bezpečné jezdit na jih. Milwa jim nechává maso a jede.

Filippa Eilhart dává dohromady tajnou lóži složenou výhradně z čarodějek. Měla by mít dvanáct osob. Kontaktuje tedy některé své známé a dvě čarodějky z Nilfgaardu, aby vytvořily spolek, jež bude mít za cíl uchovat vládu magie za každých okolností.

2. kapitola

Geralt s Marigoldem narazí na havekáře (lidé, kteří nelegálně obchodují s elfy), ti je považují za Veverky a nabízí jim zboží. Přijíždí patrola, která si má vyzvednout zajatce, ten je v rakvi (živý) na voze havekářů. Strhne se boj a Geralta zachraňuje Milwa, jež část útočníků postřílí. Geralt se podívá do rakve a zjistí, že to je onen mladík, který měl unést Ciri. Rozřízne mu částečně pouta, ale varuje ho, aby se mu už nepletl do cesty.

Milwa vyzvídá, proč Geralt vůbec chce osvobodit Ciri, když je na císařském dvoře. On přiznává, že se mu o ní zdává, jenže ne jak je u císaře, ale jak jezdí s podivnou bandou a v patách má smrt.

Cestují dále a dohoní je Cahir Mawr Dyffryn aep Ceallach (mladík z rakve) s tím, že se k nim chce připojit. Geralt striktně odmítá, a tak je dál sleduje zpovzdálí. Další, na koho narazí, je skupina trpaslíků vedená Zoltanem Chivayem. Trpaslíci míří podobným směrem a mají s sebou několik lidských žen a dětí. Vydávají se tedy dál společně.

3. kapitola

Skupina nocuje na Mohylovém poli - starém elfském pohřebišti. Potkají podivného felčara Emiela Regise, který je pozve do své chalupy, kde se všichni strašně opijí kořalkou z mandragory.

Ciri s Potkany přijíždí do jedné vesnice na zábavu. Tančí společně s Jiskrou až už dále nemohou. Poté si vyberou tanečníky z vesničanů a tančí a tančí, Geralt ji ve svém mandragorovém opojení vidí.

4. kapitola

Regis se přidává k zaklínači a cestuje s nimi. V nejbližší vesnici některé ženy z jejich doprovodu naleznou příbuzné, o nichž si myslely, že nežijí. Nechávají je tedy tam. Za zbytek peněz nakoupí něco ovsa. Dále jsou svědky takzvaného božího soudu, kdy potřeštěný kazatel obviní jedno šílené děvče, že obcovalo s vampírem. Zaklínač a jeho druzi se jí zastanou. Kněz po nich chce, aby holou rukou vytáhli rozžhavenou podkovu z ohně a Regis to udělá, aniž by se popálil.

Vesnici ale přepadne Nilfgaard, Milwa se ztratí a Geralt dostane kopytem do hlavy, tak pozbude vědomí. Ciri se v tom okamžiku probouzí s výkřikem ze sna, protože se jí o tom zdálo.

Nilfgaarďany odrazí vojáci Temerie a Marigold s Geraltem padnou do jejich zajetí. Bohužel v táboře se Geralt setká s někým, kdo na něj má políčeno a hrozí mu šibenice.

5. kapitola

Milwu i koně, ke kterým se dostala, zachraňuje Cahir. Ten jí vysvětluje, že měl být jako zrádce eskortován do Nilfgaardu, protože se mu na Thannedu nepodařilo chytit Ciri. Milwu i Cahira si najde Regis, jenž jim řekne o Geraltově a Marigoldově zajetí.

Regis se dostane do ležení, uspí stráže a osvobodí Geralta s Marigoldem, pak zmizí. Těm dvěma se podaří uprchnout, přestože Marigolda zraní šíp. Když zaklínač s básníkem dojedou k Milwě, objeví se opět Regis a ošetří Marigoldovi ránu. Ukazuje se, že je upír, přesto přátelům neublíží a znovu mizí. Geralt nechce cestovat s Cahirem, Milwa však jeho výhrady odmítá. Cahir Geraltovi sděluje, že i jemu se o Ciri zdávají sny. Zaklínač chytne záchvat mučednictví a snaží se od sebe přátele odehnat, ti se však nenechají a dokazují mu, že spolupráce je důležitá. Opět se k nim připojuje Regis, který hodlá nadále pokračovat s nimi.

6. kapitola

Sedmikráska (královna elfů) po dvou měsících dekomprimuje Yennefer, jíž na Thannedu pro její bezpečnost zaklela do nefritové sošky. Když se čarodějka trochu vzpamatuje, řekne jí o utvářející se Lóži a žádá, aby se k nim přidala. Yennefer se podvolí alespoň v tom, že na schůzku jde. Tam se dozvídá, že Ciri není u císaře, ale někde jinde a že k Emhyrovi byla dopravena pouze její dvojnice. Filippa navrhuje najít pravou Ciri a provdat ji za nějakého krále, tak by se podle ní vytvořila protiváha Nilfgaardu s někým, kdo ovládá magii, v čele.

Sedmikráska seznamuje ostatní s původem tzv. Starší krve, která koluje Ciri v žilách, ta je jakýmsi mocným aktivátorem poskytujícím tomu, komu náleží, velkou sílu a schopnosti.

Čarodějky jsou přesvědčené, že Ciri má Vilgefortz, budou se tedy snažit vypátrat jeho úkryt. Jeden už našel Dijkstra, ale Vilgefortz tam nebyl, zbyly však po něm mrtvé dívky. Těm, které byly gravidní, byl vyoperován plod z těla zřejmě zaživa, zbytku někdo zlomil vaz.

Lovec lidí Bonhart je pověřen, aby zlikvidoval bandu Potkanů, jde tedy po jejich stopách.

Jedna z nilfgaardských čarodějek poradí Yennefer během krátké promluvy, jak obejít magickou blokádu a dostat se pryč. Yennefer její radu rychle využije a přenese se daleko od Lóže.

7. kapitola

Zaklínačova skupina putuje za druidy, kteří by jim mohli poradit, kde hledat Ciri, jestliže není v Nilfgaardu. Regis při jedné zastávce vysvětluje, že upíři se krví neživí, nýbrž je to pro ně něco, jako pro lidi alkohol. On sám abstinuje, protože kdysi byl nezřízený piják a krutě se mu to vymstilo.

Znovu se potkávají s trpaslíky a Zoltan daruje Geraltovi svůj meč, krásný a smrtonosný. Opět se pak rozcházejí. Regis po rozmluvě s Milwou oznamuje zbytku skupiny, že dívka je těhotná. Milwa ho totiž požádala o přípravek na potrat. Geralt s ní mluví a ona si to rozmyslí.

Když se snaží na přívozu přeplout Jarugu a pokračovat dál, dostanou se mezi rivijskou a nilfgaardskou armádu. Milwa je zraněná a přichází o dítě, Regis s ní zůstává na břehu. Aby jí zajistili bezpečí, sešikují Geralt s Cahirem rivijské vojáky a uhájí před Nilfgaardem most, takže Milwa zůstane na ovládnutém břehu.

Po boji se objeví královna Rivie Meve a pasuje Geralta za jeho odvahu na rytíře - Geralta z Rivie.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist