<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

William Saroyan
překlad: Gustav Bernau

LIDSKÁ KOMEDIE
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze:

Kniha Lidská komedie se odehrává v Ithace, v Kalifornii. Ithaka je velmi poklidné městečko, kterého se ale přesto dotýká válka.
Je to taková hodně laskavá a jemná kniha – nikdo není nikým odsuzován, ať už udělá cokoliv – všechny postavy jednají hodně lidsky. Ukazuje vlastně příběh chlapce, který se stává mužem. ve světě který dokonce i uprostřed války se zdá hezčí a bezpečnější než ten náš.
Hlavními postavami jsou Homér Macauley a jeho rodina. Homér má tři sourozence: nejstaršího bratra Marka, který je ale na vojně, sestru Bess a bratříčka Odyssea.
Odysseus je čtyřletý chlapeček, působí dojmem že má rád všechny lidi a všichni mají rádi jeho. Vůbec celá Macaulayovic rodina je velice hodná a laskavá. Otce už nemají, ale jejich matka je úžasná, hodná, chápe své děti a mají k sobě velmi blízký vztah.
Homér Macauley je čtrnáctiletý chlapec. Pochází ze sice skvělé, ale chudé rodiny, proto přijímá místo poslíčka, aby pomohl rodinu uživit. Jeho zaměstnavatel pan Spangler, je jeden z “nejlidštějších lidí” v knize. O Homéra se stará, zajímá a snaží se mu pomoct – stejně jako všem ostatním. Mimo něj u telegrafní společnosti pracuje ještě starý pan Grogan, vysloužilý telegrafista se slabým srdcem, který se rád napije a který si Homéra také velmi oblíbí.
Homér přes den studuje a večer chodí do práce – při doručování telegramů se ale poprvé setkává tváří v tvář se štěstím, ale hlavně se smrtí a tím i s lidskými emocemi.
Nejstarší bratr Marek se na frontě spřátelí s Tobbeym Georgem, sirotkem, se kterým naváže velmi blízký vztah. Vypráví mu o Ithace a o hodných lidech kteří tam žijí a Tobbey získává pocit, jako by Ithaka byla i jeho městem a Macaulayovi jeho rodinou, kterou nikdy neměl. Marek Tobbeymu slibuje, že do Ithaky pojedou spolu a že u nich bude bydlet.
Celá rodina doufá, že se Marek vrátí, ale Marek na vojně padne – ale do domova, který nikdy neměl přijíždí Tobbey, ve kterém se rodině “část” jejich Marka vrací.

Lidská komedie je spíše pocitová než dějová kniha; je vlídná a bohatě autobiografická. Je tu spousta lidskosti a hlavní hrdinové jednají tak nevšedně a neočekáváně, že to připadá trochu zveličené – to je možná důvod proč se kniha jmenuje Lidská komedie.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist