<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

William Shakespeare

JINDŘICH VIII.
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1    

 

Recenze

V průběhu dvaceti let své vlády Jindřich změní celé osazenstvo svých oblíbenců. Díky ponukám kardinála Wolsyho nechává popravit moudrého lorda Buckinghama. Tímto aktem se cílevědomý a bezprizorní představitel církevního stavu mění z pravé ruky svého pána na krk, který otáčí hlavou moci na jakoukoli stranu. Hlavně však proti svým nepřátelům a odpůrcům. Takto mnoho moudrých osob skončí na popravišti, nebo v lepším případě odjedou na dalekou cestu. Proti vůli králově popudí i jeho manželku Kateřinu Aragonskou, na kterou si nemůže najít žádné obvinění. Podle něj se provinila tím, že si vzala za manžela bratra svého prvního muže – Arthura. A proto ji Bůh trestá manželstvím bez dědice trůnu. Jindřich se s ní rozvádí a bere si mladičkou dvorní dámu Annu Boleynovou (angl. Bulen), která mu porodí dceru Alžbětu. Před narozením dědičky je Wolsey zbaven majetku. Jeho nástupce Gerdiner se snaží připravit cantenberského biskupa o život, aby se po zasedání rady stal jeho přítelem.

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist