<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

William Shakespeare

ROMEO A JULIE
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Děj tohoto příběhu se odehrává v italském městě Verona. Kde žily dva znepřátelené rody - Montekové a Kapuleti. Jejich nenávist mezi sebou byla tak veliká, že musel vévoda přikázat mír mezi rody.

Romeo, syn Montekův, byl nešťastně zamilován do jisté dívky, ale ta ho ráda neměla. Tak ho jeho přátelé vzali na ples ke Kapuletům, aby ho rozveselili. Díky kostýmům nebyli poznáni a Romeo zde zapomněl na svou neúspěšnou lásku – spatřil Julii, dceru Kapuletovu. Večer se Romeo dostal do její zahrady a zaslexhl Julii, jak mu do noci vyznává tajně lásku ze svého balkónu. Vystoupí ze tmy a také jí vyzná lásku. Ještě ten večer se oba domluví na tajné svatbě a přemluví kněze Vavřince, aby je oddal.

Byl překvapen z jeho náhlého zamilování. Následně ho Romeo přesvědčil, že to myslí skutečně vážně. O sňatku věděli jen Romeo s Julií, kněz a chůva. V tento důležitý den, došlo k souboji mezi bratrem Julie Tybaltem a přítelem Romea Merkuciem, zúčastní se toho i Romeo. Při šermování Tybalt propíchne Merkucia mečem a ten zemře. Romeo se rozhodne pomstít kamarádovu smrt a Tybalta zabije. Následně se schová u Vavřince, následně byl vyhnán z Verony. Vavřinec zprostředkovává spojení Romeem a Julií. Julie oplakává Romea, ale zakrývá to smutkem ze smrti bratra.

Juliinin otec domlouvá svatbu mezi Parisem, mladým šlechticem, a Julií. Ona však

nechce. Zajede za Vavřincem a požádá ho o radu. Ten jí dá tekutinu v malé lahvičce - po vypití bude vypadat jako mrtvá. Julie tekutinu vypije v předvečer svatby s Parisem. Druhý den jí nacházejí „mrtvou“. Odvážejí ji do rodinné hrobky Kapuletů.

Vavřinec posílá posla za Romeem se vzkazem, že je Julie jen omámená. Romeo za ní měl přijet a odvézt probouzející se Julii pryč. Posel nešťastnou náhodou nedorazí. Mezitím vyrazí další, který Romeovi oznámí, že Julie zemřela. Romeo si koupí smrtící jed a vydá se za ní. U hrobky se setká s Paridem, kde ho v potyčce zabíje.

Vstoupí do hrobky, když vidí mrtvou Julii a vypije smrtící jed. Julie se náhle probudí a vidí mrtvého Romea. Snaží se vypít poslední kapky avšak marně. Julie se probodne dýkou.

Vavřinec, který tomu chce zabránit dorazí pozdě. Ke hrobce dorazí městské stráže s Montekem i Kapuletem. Po této události si oba rody uvědomí, že jejich spory byly zbytečné a malicherné. Při pohřbu si nad jejich těly podají ruce, a jen kvůli tomu bylo promarněno několik životů.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist