<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

George Bernard Shaw

PYGMALION
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Slavná komedie o pěti dějstvích nese název podle pověsti o řeckém sochaři, jenž vytvořil sochu tak krásnou, že se do ní zamiloval a na bohyni Afrodité pro ni vyprosil řeč a život. Stala se předlohou ke slavnému muzikálu My Fair lady.

Profesor Higgins se zabývá lidskou mluvou, správnou výslovností a nářečími. Podle řeči dokáže přesně určit, odkud daný člověk pochází. Líza Doolittelová je chudá prostá květinářka. Uslyší Higginse, jak se svému příteli Pickeringovi chlubí, že by i z prostého děvčete dokázal udělat dámu. Našetří si trošku peněz a jde žádat Higginse, aby ji dával hodiny správného mluvení. Ten se jí vysměje, ale vzápětí uzavírá s Pickeringem sázku, že z Lízy do půl roku udělá dámu, a že nikdo neodhalí její původ. Líza se těžce sžívá s životem dámy – musí se mýt, česat, slušně mluvit… Higgins jí za Pickeringovy asistence každý den učí správně vystupovat. Sám je ale při učení hrubí a dává Líze jasně najevo, že je vysoko nad ní, zatímco Pickering si jí váží. Líza se učí rychle a zanedlouho se opravdu dokáže chovat jako pravá dáma. Zjišťuje však že život na úrovni není žádná slast, a že jí nejvíce vyhovoval život na ulici. Zpátky se už ale vrátit nechce a vlastně ani nemůže, hrdost už jí nedovolí sklouznout zpátky a proto si najde ženicha, který je schopen jí zajistit slušnou budoucnost.

Kromě Higgise, Pickeringa a Lízy vystupuje ve hře ještě Hagginsova matka, která zná špatné způsoby svého syna a je k celému projektu značně skeptická, Higginsova služebná, Lízin otec – pan Doolittle, který se snaží z Higginse za používání své dcery pro experiment vymámit peníze, ale když pak díky Higginsovi zdění hotové jmění, zjistí, že mu peníze přinášejí více starostí než radostí. Dále ve hře vystupuje Freddy, který se stane Líziným ženichem, a jeho matka a sestra.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist