Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Robert Silverberg


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Robert Silverberg - životopis

Robert Silverberg
[15.1.1935-]
Robert Silverberg - fotografie
[1] [2] [3] [4]

Robert Silverberg, spisovatel sci-fi literatury, se narodil roku 1935 v Brooklynu v New Yorku. Únikem z jeho poměrně osamělého a nepříliš veselého dětství mu byla četba sci-fi literatury. Sám také začal psát již v mladistvém věku. Silverberg roku 1956 úspěšně ukončil studium anglické literatury na Columbia University. Téhož roku se oženil (roku 1976 se však se svou ženou rozešel a definitivně se rozvedl roku 1986).

Nějakou dobu se živil psaním vědeckofantastické literatury, zejména do časopisů. Rok 1959 však nastal propad zájmu o sci-fi, což Silverberga na nějakou dobu přimělo věnovat se i jiným žánrům. K publikování sci-fi se pak vrátil v polovině 60. let. Na poli literatury se objevil jako jeden z nejbystřejších a nejsvědomitějších spisovatelů své doby.

Silverbergova díla z tohoto období jsou pozoruhodná psychologicky komplexními charakterovými studiemi, morálně vyhraněnými tématy a sugestivními popisy tísnivých a omezujících prostředí, která se člověk musí snažit překonat. V tomto směru dosáhl Silverberg největšího úspěchu románem Dying Inside (česky Umírat v nitru, 1995), sugestivním příběhem o telepatovi odloučeném od okolí vlastní jedinečnosti, který je ještě více izolován ztrátou svých schopností a tedy i jediným způsobem interakce s normálními lidmi. Dramatické jádro Silverbergových nejsilnějších povídek se zabývá jedinci konfrontovanými se smrtelností, např. v povídkách Born with the Dead (Narozen s mrtvými) a The Second Trip (Druhý výlet). Napsal i řadu románů a nebeletristických knih pro děti a sestavil více než sedmdesát antologií.

Po létech vytrvalého psaní na Silverberga dolehly zdravotní potíže i problémy spojené s požárem jeho domu. Přestěhoval se roku 1972 na západní pobřeží a o tři roky později oznámil odchod do spisovatelského důchodu. Pět let nato se však vrátil knihou Lord Valentine's Castle (Hrad lorda Valentina), který byl začátkem série Majipoor, a od té doby stále tvoří. Roku 1987 se Silverberg podruhé oženil s Karen Haberovou, též spisovatelkou sci-fi. V současné době spolu žijí v Montclairu (Oakland, Kalifornie).

Za svůj plodný spisovatelský život získal Silverberg 5x Nebulu (20 nominací) a 4x Huga (27 nominací). První cenu Hugo kategorii Nejslibnější nový autor získal již v roce 1956, méně než dva roky poté, co prodal svou první povídku.

Akce tohoto týdne:

Jules Verne: balíček 12 elektronických knih (PDF+ePub)     za 528  238 Kč (-55%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist