Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Georges Simenon


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Georges Joseph Christian Simenon - životopis

Georges Joseph Christian Simenon
[13.2.1903-4.9.1989]
Georges Joseph Christian Simenon - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

Georges Joseph Christian Simenon, světoznámý francouzsky píšící belgický spisovatel, se narodil roku 1903 v Liege.

Psaním se živil již od svých šestnácti let, kdy pracoval jako žurnalista v lokálních novinách v rodném Liége (Valonsko, Belgie). V roce 1921 napsal svoji první knihu, humoristický románek. V příštím roce se přestěhoval do Paříže a více než deset let psal pod různými pseudonymy neuvěřitelné množství sešitových románů.

V roce 1930 Simenon poprvé napsal knihu pod svým pravým jménem a je to zároveň první kniha s komisařem Maigretem. Po válce (roku 1945) odjel do Spojených států, kde pobýval 10 let. V této souvislosti se někdy hovoří i o jeho kompromitujících vztazích s německými okupanty. V roce 1957 se natrvalo usadil ve Švýcarsku.

Simenon patřil k nejplodnějším spisovatelům dvacátého století, byl schopen psát 60-80 stran za den a údajně k napsání detektivního románu prý nepotřeboval více než 10 dnů. Za svého života nikdy nedošel v literárních kruzích uznání, kritiky mu byla vyčítána jeho literární plodnost a domnělý nedostatek stylu. I on sám si připadal svými současníky, s výjimkou André Gida (který se za Simenona veřejně a důrazně stavěl), nedoceněný.

Georges Simenon za svůj život vydal 450 románů a povídek, ale nesmrtelným se stal díky 75 románům a 28 povídkám, ve kterých vystupuje komisař Maigret (Maigret a jeho mrtvý, S úctou Maigret, Maigretův revolver, Sedm křížků a jeden ministrant, Maigret a zámecký pán a další). Simenonovo dílo bylo přeloženo do více než 50 světových jazyků a se stalo častým námětěm filmů (poprvé La nuit du carrefour, adaptoval Jean Renoir v roce 1932). Simenon měl velký přínos pro moderní francouzský román a spolu s Célinem jsou považováni za největší francouzsky píšící spisovatele narozené ve dvacátém století a objevené ve třicátých letech.

Georges Simenon zemřel v Lausanne v roce 1989.

Akce tohoto týdne:

Alexandr Puškin: balíček 4 elektronických knih (PDF+ePub)     za 118  77 Kč (-35%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist