Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Johannes M. Simmel


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Johannes Mario Simmel - životopis

Johannes Mario Simmel
[7.4.1924-1.1.2009]
Johannes Mario Simmel - fotografie
[1] [2] [3]

Spisovatel Johannes Mario Simmel se narodil roku 1924 ve Vídni, jeho rodiče pocházeli z Hamburku. Své dětství prožil v Rakousku a Anglii, maturitu složil z chemického inženýrství. Po válce působil jako tlumočník americké vojenské správy v Anglii, později se věnoval novinářské profesi - byl redaktorem různých novin ve Vídni a Mnichově. Od padesátých let žil ve Starnbergu v Bavorsku.

Už svým prvním románem Divím se, že jsem tak veselý (Mich wundert, dass ich so fröhlich bin) z roku 1948, se Simmel zařadil mezi nejčtenější a nejpřekládanější německy píšící spisovatele. Od té doby vydal téměř tři desítky románů, v nichž se osvědčil jako poutavý vypravěč, jako společenský a mravní kritik své doby, jako zasvěcený znalec nejrůznějších společenských a sociálních prostředí, která věrně a bez zábran popisuje. V Simmelových knihách se nejčastěji objevují postavy, které někomu líčí svůj život. Hlavní hrdinové se postupem času mění a také jejich názory a myšlení, stanou se lepšími lidmi a většinou se zde promítají své zážitky z 2. Světové války. Většina Simmelových děl je založena na nějaké skutečné události.

Simmelovy společensko–kritické romány z období 50.–60.let 20.století byly přeloženy do 26 jazyků, vydány v 35 zemích v celkovém nákladu zhruba 72 miliónů výtisků. Většina jeho děl se dočkala i filmové podoby. Simmel mezi lety 1950 a 1962 napsal sám nebo s různými autory celkem 22 filmových scénářů.

Simmel je členem rakouského PEN klubu, PEN–Centra SRN a Authors Guild of America. V roce 1991 obdržel Johannes Mario Simmel za humanistické poslání svých knih velkou literární cenu Award of Excelence udělované Society of Writers v New Yorku. Je nositelem Rakouského čestného kříže pro vědu a umění 1. třídy a medaile Hermann–Kestena PEN–Centra SRN za zvláštní zásluhy o pronásledované autory.

Simmelovy práce byly označovány kritikou dlouhou dobu jako „obyčejná literatura“. Teprve s románem A s klauny přišly slzy (v orignále Doch mit den Clowns kamen die Tränen, 1987) našel celkové uznání. Mezi další jeho nejvýznamnější knihy patří: Aféra Niny B., Všichni lidé bratry jsou, Láska je jen slovo, Svůj kalich hořkosti.

Akce tohoto týdne:

Edgar Wallace: balíček 16 elektronických knih (PDF+ePub)     za 589  236 Kč (-60%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist