<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Josef Škvorecký

KONEC NYLONOVÉHO VĚKU
ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1   >

 

Robert:

Komunista? Doma následovaly strašlivé výstupy, když vyšlo najevo, že vstoupil do strany. Když se rozhodl opustit starý, k zániku odsouzený svět a žít dál v tom novém, který teprve vznikal. Ale komunista?

A žije v něm skutečně? Tělem i duší? Rozumem i srdcem? Rozumem? Ano. Srdcem? Je vůbec aspoň něčím nový člověk? Znamená nový svět taky nového člověka? Tehdy, když se ve zlém rozešel s rodinou, myslel si, že má před sebou už jen cestu do budoucnosti, cestu revoluce. Ale kam došel? Kde je dnes? Čte socialistické realisty, a oni ho nudí, poněvadž neodpovídají na otázky, které si klade. Teď klade, ne tenkrát kladl. A jaké to jsou otázky? Jaké? Blbost. Ovšem. I Marx by si je kladl, kdyby jeho Jenny měla pletky s nějakým Samuelem Gellenem. Musel by si je klást, a kdoví, jestli si je nekladl. Jenom o nich nepsal. A jestli si je klad, bylo to přece docela přirozené, lidské tedy: bolševické.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist