<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Josef Škvorecký

PRIMA SEZÓNA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1   >

 

Recenze

Kniha byla vydána poprvé v Torontu v roce 1975, v Praze až o mnoho let později, a to v roce 1990. Nese podtitul Text o nejdůležitějších věcech života, je rozdělena do šesti částí se samostatnými názvy. Každá část jakoby separátně tvořila autonomní povídku. (Můžeme zde nalézt prvky rámcové povídky, jakou například byl Decameron).

Děj příběhů se odehrává v průběhu jednoho válečného roku od zimy do podzimu v malém městečku Kostelci. Hlavním hrdinou je gymnazista Danny Smiřický (ostatně jako v mnoha dalších autorových dílech), který se v každé povídce snaží rozličnými způsoby získat přízeň nějaké dívky. Jeho pokusy však vždy skončí hlubokým nezdarem.

Danny chodí nejen do školy, ale také docela dobře hraje na flexatón, v kostele vypomáhá při mších jako ministrant a též se pokouší o štěstí na prknech ochotnického divadla. To, po čem nejvíc touží, se mu nedostává, jsou to právě kostelecké dívky. Do mnohé se už hluboce zamiloval, ale stále se mu nepodařilo žádnou si získat.

Když už se mu podaří oblomit spolužačku Irenu, aby ho pozvala domů, přichází její otec, pan rada. Dannyho v danou chvíli nenapadne nic lepšího, než ho přesvědčit o tom, že Irenu přišel doučovat matematiku. Pan rada tomu tedy uvěří a oběma dá vypočítat velký počet příkladů. Komičnost celé situace se skrývá v tom, že právě z matematiky mu hrozil reparát.

Veliký šok zažije s dvojčaty, pohlednými sestrami Weberovými. Díky své takřka nerozeznatelné podobě se střídají na schůzkách a ohromně se tím baví nejen ony, ale i další Dannyho ctitelky.

Na zkoušku ochotnického divadla přijíždí z blízkého města slečna Kristýna, která Dannyho okamžitě uchvátí. K Dannyho smůle překazí jim jejich první rande velebný pán, který ho poprosí o pomoc. A tak namísto schůzky musí přepisovat takřka celou noc matriku, aby zamaskoval sňatek kamaráda Tondy s židovskou dívkou, protože má následující den přijít na faru kontrola z gestapa, a tenkrát byly Němci zakázány sňatky neárijského původu. Ke kontrole pak ale vůbec nedošlo, neboť německému úředníkovi zachutnalo nabízené mešní víno natolik, že se k ověření správnosti zápisů ani nemohl dostat.

Nadějný se zprvu jeví začínající vztah s Ireninou sestrou Alenou. Dokonce se Dannymu podaří vylákat Alenu na dvoudenní výlet. Noc měl Danny naplánovanou v jednom z hotelů. Ale ani tentokrát nebyl úspěšný, neboť v jejich pokoji se náhle objevil pan rada a došlo jen k dalším komplikacím, ostatně jako ve všech Dannyho vztazích.

Léto uplynulo jako voda a s ním skončila i „prima sezóna“. Opět začala škola, Danny chodí hrát s kamarády a vzpomíná na léto a je mu teskně smutno.

Celý příběh se odehrává během druhé světové války. Škvorecký se netradičním způsobem zhostil této látky a namísto utrpení z bojů zachycuje vnitřní smutek z nenaplněných přání. Dannyho touha po lásce, porozumění a podpoře je tím, co ve svém životě hledá. Nedokáže mu jí nahradit ani jeho různorodá činnost. Přesto je věrný základním lidským hodnotám, a tak namísto svého potěšení, s úmyslem zachránit svého kamaráda od krutého trestu, se dobrovolně vzdává dohodnuté schůzky s vysněnou dívkou a celou noc pracuje na matrice.

Škvorecký tak chtěl ukázat na mravního, sociálně smýšlejícího hrdinu, který je pro dobro druhých ochoten obětovat vlastní štěstí.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist