Nové Literární doupě!
Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.
Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF a MOBI.
Přejít na nový web Literární doupě
Josef Václav Sládek
Josef Václav Sládek - životopis
Josef Václav Sládek[27.10.1845-28.6.1912]
Josef Václav Sládek se narodil ve Zbirohu jako syn zednického mistra, matka pocházela z malého hospodářství a pekařství. Prožíval dětství mezi venkovskými lidmi, v prostředí takřka ještě starosvětském. Po ukončení Akademického gymnázia se rozhodl studovat přírodní vědy a vedle toho též cizí jazyky a literatury. Oblibuje si poezii Byronovu, Burnsovu. Poznal se též se Svatoplukem Čechem Svatopluk Čech
[21.2.1846-23.2.1908] - v jednom literárním kroužku. Jejich verše určily tón almanachu Ruch (1868). Jsou zde ohlasy lidové poezie, převážně s milostnou tématikou, ale také hořké a burcující verše vlastenecké.
Rázovité figurky a hlavně písně rodného Berounska Sládek později oživil ve svých ohlasových sbírkách. Např.: Starosvětské písničky a jiné písně, Směska (r. 1891). S léty a s přibývajícím převážně trpkým životním poznáním se mu venkovské prostředí stávalo stále dražším, jevilo se ideálnějším. Do představy rolníka spjatého se svou půdou, těžce, ale s láskou obdělávanou, blízkého ještě přírodě a neporušené tradici, vložil všechnu svou naději, že usilování jednotlivce může mít svůj plný a zřetelný nadosobní smysl. Vyjádřil tak s velkou účinností své pojetí národní odolnosti a lidského údělu vůbec. Např.: Selské písně a České znělky (r. 1890).
Sládek byl básník, překladatel a organizátor literárního života. Českou kulturu obohatil především jako umělec, který ve své tvorbě slučoval tendence na první pohled protichůdné – lumírovský kult ideálu a vytříbeného uměleckého tvaru s bezprostředností a prostotou charakteristickou pro lidovou píseň. Touto formou vypověděl svou víru ve vykupující hodnoty soucitu, statečnosti a práce.
V roce 1868 odjel Sládek na dva roky do Ameriky. Živil se jako redaktor českých novin, učitel polských dětí, prací na farmách, lodích a.j. – tato bohatá zkušenost vyhranila Sládkovy názory a utvrdila ho v předsevzetí stát se básníkem. Zážitky z Ameriky jsou zachyceny v první knize Básní (1875) a Jiskry na moři (intimní lyrika). Snažil se co nejvíce zachytit atmosféru zdejších lidí. Pocítil hluboký soucit s Indiány. Všechny své dojmy vylíčil ve dvoudílné sbírce Americké obrázky. Soubor básní a povídek Na hrobech indiánských, který je výňatkem z Amerických obrázků, popisuje tragický osud Indiánů.Autor píše o tom, že původní obyvatelstvo v Americe byli Indiáni – ti tyli vyhlazováni a ožebračeni, a i když Amerika vyhlásila do světa svobodu a demokracii, sami ji nedodržují.(Podobnost v osudech českého národa.)
Po návratu do vlasti pracuje Sládek v redakci Národních listů (sblížil se tam s J. Nerudou Jan Neruda
[9.7.1834-2.8.1891] - a s J. Arbesem Jakub Arbes
[12.6.1840-8.4.1914] - ), potom jako profesor angličtiny. V r. 1873 uzavřel sňatek s Emílií Nedvídkovou. Ta po roce umírá. V druhém manželství Sládek nalézá posilu ve chvílích stále se zhoršující nervové nemoci, avšak životní otřes, jímž prošel, odráží se v jeho verších až do konce. Zemřel ve Zbiroze.
Roku 1877 Se Sládek ujal na více než 20 let řízení časopisu Lumír. V čele básnické skupiny stáli Jaroslav Vrchlický Jaroslav Vrchlický
[17.2.1853-9.9.1912] - a Julius Zeyer Julius Zeyer
[26.4.1841-29.1.1901] - . Proti jejich názorům stál časopis Osvěta. Sládek jako mluvčí a kritik celé skupiny se často ocital ve středu literárních bojů. Uvedl k nám mj. Longfellowovu Píseň o Hiawatě a 33 svazků dramatických děl W. Shakespeara William Shakespeare
[23.4.1564-23.4.1616] - .
Ve sbírkách Světlou stopou (1881), Na prahu ráje (1883), Ze života (1884) a Sluncem a stínem (1887) se Sládkova poezie tématicky a žánrově obohacuje, prochází pod vlivem současných básnických výbojů obdobím zkoušení a tříbení výrazových forem (lyrický sklon). Sládkovi vyhovuje nejvíce sevřený útvar sonetu a píseň, promlouvající spíše sugestivním náznakem než přímo vyslovenou myšlenkou.
Další životopisy: [1] [2]