<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

John Steinbeck

NA VÝCHOD OD RÁJE
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší stejně hodnotný obsah jako tyto stránky, ale v lepší podobě a s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub  i PDF .

POZOR!!! Při této příležitosti dáváme mimořádně k dispozici pro prvních 100 zájemců slevový kupón na -50% na e-knihy na novém LD (při objednávce alespoň za 100 Kč před slevou). Kód kupónu je: nld2023

    1   >

 

Recenze

V tomto díle postihuje autor protikladnost lidského charakteru, sílu zloby a krásu ušlechti- losti. Děj se odehrává v kouzelné krajině a přírodě udolí Salinas v severní Kalifornii. Je to příběh dvou bratrů, hospodařících na jejich společné farmě, dokud do tohoto života nezasáhne dívka, jenž zabila své rodiče a neubrání jí nic v tom, aby ve svých špinavých úmyslech pokračovala. Naleznou ji na pokraji života a smrti na prahu jejich farmy. Adam, dobrosrdečný muž, se o Cathy postará a vezme si ji za ženu. Miluje ji nadevšechno na světě, nedbá varování bratra Charlese, který svou schopností odhalí Cathyinu špatnou duši. Adam je však zaslepen láskou. Odstěhuje se s Cathy na farmu s pozemky, které koupil a těšil se na rodinný život. Po narození dvojčat Cathy od Adama odchází. Adam o odchodu nechce ani slyšet, proto si Cathy vynutí útěk tím, že Adama postřelí do ramene. Adam přestává žít, jeho duše je mrtvá. Nevnímá okolní svět a o syny se stará věrný sluha Lee. Přítel Sam Hamilton ho však z tohoto stavu po roce dostane, pojmenují syny, kteří doposud neměli svá jména a Adam začíná znovu žít. Cathy zatím odjela do města Salinas, kde dělala prostitutku v jednom veřejném domě. Kate /tak se přejmenovala/ otrávila majitelku domu Faye a svým masko- vaným chováním dosáhla toho, aby jí byl dům odkázán. Její synové o Kate nevědí, ale s odstupem častu vyjde pravda na povrch.Caleb nechce být takový jaký je, nechce být mstivý, ale když si myslí, že otec má jeho bratra Arona radši, vyzradí mu pravdu o matce, kterou se náhodně dozvěděl v jedné restauraci. Citlivý Aron tuto pravdu nesnese a jde do války, kde padne. Když se Adam dozví, že jeho milovaný syn, na kterého byl tolik pyšný padl, dostane mrtvici. Aronova dívka zjišťuje, že Arona už nemá ráda a začíná nalézat lásku ke Calebovi, ke kterému dříve cítila strach. Caleb pronásledovaný tím, že zavinil bratrovu smrt a otcovu mrtvici se nakonec dočká od umírajícího otce odpuštění a požehnání.

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist