<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Zdeněk Svěrák

DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Hlavní postavy

Varel Fryštenský – poněkud přihlouplý mladík, který však díky své nižší inteligenci způsobí spoustu vtipných scének

Karel Němec – vůdčí typ, který se do každé situace vrhá přímo a udržuje ve své rotě disciplínu

Vojtěch Šofr – povídavý typ, který se do výpravy snaží vnést trochu optimismu svými historkami

Václav Poustka – člověk, který se snaží vnést do výpravy zábavu a trochu znalostí a aktualit

Stručný děj

Příběh vypráví o několika lidech, kteří tvoří výpravu na severní pól a při této cestě zažijí nemálo vtipných historek a příhod.

 

Vše začalo, když magistr Šofr přišel na schůzi podolských otužilců s návrhem dobýt severní pól. Nikdo se sice zprvu nepřihlásil, ale později se přihlásili tři staří mládenci Poustka, Němec a Fryštenský. Když se po dlouhých přípravách konečně vydali na výpravu, zapomněli ve vlaku míč, který, jak náčelník řekl, budou ještě potřebovat. Pomocný učitel Poustka naštěstí nezahálel a vymyslel překvapení, která by je měla rozveselit. Těmito překvapeními má být píseň a převlek.

Vydají se tedy na cestu k severnímu pólu. Během cesty je přepadne trudomyslnost, kterou nevyvrátí ani píseň učitele, ani jeho převlek tučňáka, ale až polární záře. Jednou ztratí kompas a zabloudí až do Petrohradu, ale nakonec se zase vrátí na svou cestu k severu. Kus cesty jedou na lyžích, kus zase driftují, ale nakonec se přece jen dostanou na severní pól, kde jim učitel předvede zvláštnost cesty na jih. Cestou zpět do Čech narazí na zmrzlé členy výpravy profesora McDonalda a jeho pomocníka Berana rozmrazí. Zjistí, že se nechali s profesorem zmrazit schválně, aby žili lépe. Naneštěstí ale zjistí, že byl zmrzlý jen jeden rok a profesora tedy nerozmrazí a vezmou ho s sebou. Vše končí nepřiznáním se k dosažení severního pólu, aby prvenství nepřipadlo Rakousku. Avšak když poslední žijící člen výpravy po pádu Rakouska prohlásí, že byl na severním pólu, získá akorát prodloužení pobytu v ústavu.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist