<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Zdeněk Svěrák

OBECNÁ ŠKOLA
recenze, ukázky
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1   >

 

Recenze

Desetiletý Eda Souček a jeho spolužák Tonda Čejka chodí do chlapecké třídy jedné školy na pražském předměstí. Z nezvládnutelně divokých žáků se zblázní učitelka a na její místo přijde přísný a záhadný Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí, který má slabost pro ženy. Eda ho začne srovnávat se svým "nehrdinným" otcem.

Hlavní postavy

Eda, Tonda, Igor Hnízdo, rodiče Edy

Stručný děj

"Filmové povídky píšu rovnou tak, abych z nich potom za pomoci nůžek a lepidla snadno udělal literární scénář. Vlastně tedy máte v ruce text, podle něhož byla točena Obecná škola, film o mém vlastním dětství, režírovaný mým vlastním dítětem." Takto uvádí svou knihu Zdeněk Svěrák.

 

Kniha začíná tím, jak si kamarádi Eda a Tonda hrají ve vraku německého obrněného vozidla. Za Edou přijde jeho maminka, ať dojde tatínkovi pro pivo. Když ho Eda přinese, spravuje s tatínkem rádio. Když se to konečně tatínkovi povede, mají oběd.

Eda chodí stejně jako Tonda do páté třídy. Ve třídě není rozdíl mezi hodinou a přestávkou. Je tam neustále hluk a nekázeň, načež si už ale učitelka zvykla. Rosenheim má při hodině narážky, že učitelka nenosí pod pláštěm už nic, až se Tonda rozhodne, že se přesvědčí. Když se vrátí z výpravy konstatuje, že má obyčejný růžový, jako jeho máma.

Odpoledne jde Tonda s Edou na hřbitov. Eda s sebou veze kočárek se svou malou sestřičkou. Na hřbitově jdou k malému dětskému hrobu a tam si Tonda všimne, že na hrobě je jméno Eda Souček. Eda mu vysvětlí, že to byl jeho bratr, a že on se narodil až po jeho smrti.

Druhý den je ve škole Fakír, a Tonda mu ukradne kruhy. Schovají je na záchodě. Odpoledne Tonda demontuje Edovi z kola jeho otce blatníky, nosič a ostatní nepotřebné věci, a udělá mu z něj "polozávodní" kolo. Nakonec Tonda vytáhne z kůlny bedýnku na kolečkách, která má představovat připojitelný kočárek. Připojí ho za kolo, naloží do něj sestřičku, Tonda si vezme svoje kolo a jedou se projet. Eda však zapomene v zatáčce přibrzdit, a kočárek se převrhne. Doma dostane kázání a musí klečet v koutě.

Druhý den hází ve škole Rosenheim papírové kuličky na obraz Karlštejna a demonstruje zvuk granátu. Když ho učitelka napomene, hodí po ní kalamář. Učitelka odejde ze třídy a už se nevrátí.

Ráno Edův tatínek zaspí a jede do práce na kole. Eda jde na strniště za Tondou. Tonda tam už se Stavinohou připravují raketu. Když jí zapálí, místo očekávaného prudkého vzletu začne pomalu připravenou rourou stoupat, klesne zpět k zemi a začne lítat po strništi jako myš se zapáleným zadkem. Chlapci před rozzuřenými "pouštěčemi draků" utečou. Odpoledne prší, a Edův táta přijede domů celý od bláta.

Eda dostane výprask. Druhý den je ve škole nový učitel - Igor Hnízdo. Rosenheim přijde do školy pozdě a dostane přes ruce rákoskou. Hnízdo to odůvodní tím, že třída, která přivede svou učitelku do blázince se bít musí a že je na to i v zákonech výjimka. Učitel si získá u žáků ohromnou autoritu. Druhý den čte učitel dětem o Husovi, jak umřel za svou pravdu, až to děti dojme. Vyprávění přeruší ředitelovo hlášení, že nastalo období mrazů, a proto ať nikdo neolizuje zábradlí před školou, nebo se mu tam může přilepit jazyk. Po skončení výuky už přináší letlampu, protože někteří žáci zábradlí stejně olizovali.

Eda donutí Tondu, aby vrátil fakírovi ty kruhy. Fakír na ně pustí psa a nadává že si neuměj představit, kolik musel dát za nový. Pak jde Eda tatínkovi zase pro pivo, a Tonda se snaží přesvědčit svého tatínka, aby už šel domů. Když se tatínek nenechá přesvědčit, zablokuje s Edou dveře od hospody popelnicí, a zapálí pode dveřmi film. Když se hospodský dostane ven, otevře dveře, Tondův tatínek vyjde ven s harmonikou v ruce, a volá na Tondu, ať se podívá, co mu vyhrál v kartách.

Další den hraje učitel Hnízdo ve škole na housle a venku pod okny naslouchají dvojčata Fabiáonovic. Učitel je pozve do třídy, ať se účastní hodiny s nimi. Pak orientuje svůj výklad už jenom k nim. Nakonec nabídne, že by mohl zájemce na housle učit. Přihlásí se Eda. Učitel ho začne opravdu učit.

Druhý den potřebuje učitel pomoc se sešity, a všichni se mu nabízejí a vnucují. On si vybere Dušičku a Lercha. Před školou jsou dvojčata Fabiánovic, a pokouší se přesvědčit učitele, aby mohly sešity nést ony. Učitel odmítá, ale nakonec se nechá přesvědčit. Dušička s Lerchem zklamaně odcházejí. Druhý den si učitel vybere Tondu s Edou, aby mu odnesli jednu zprávu do žižkovské školy. Chlapci si chtějí cestu zkrátit nákladním vlakem, ale ten zastaví až na semaforu u Benešova. Dopis přečtou dotyčné učitelce telefonem, a vydají se zpět. Nejdřív je sveze traktor s moukou, potom nákladní auto s uhlím. Když dorazí do školy, čeká tam nedočkavý učitel a Edova maminka. Chlapci dostanou od učitele proutkem přes ruce, a jdou domů.

K 10. narozeninám dostane Eda stojan na noty. Je zklamaný, protože čekal vzduchovku, ale nedává to znát. Druhý den nepřijde do školy Hnízdo, ale ředitel přivede novou učitelku, paní Plecitou. Třída jí odmítá a ignoruje, že chtějí zpět Hnízda. To, že je mlátil, popřou, a tak Hnízdo opět nastoupí. Když přijde zpět do třídy, řeknou mu, že zapřeli, že je mlátil, a on prohlásí, že stav ohrožení již v této třídě skončil, a slavnostně před nimi zlomil rákosku.

Druhý den jedou na výlet do pohraničí. Jede s nimi i pan Souček, protože zařídil autobus od elektráren. Cílem cesty je betonový bunkr, ve kterém prý Hnízdo byl, když vyhlásili mobilizaci, a který pak také musel jako všichni potupně opustit. Děti tam naleznou nepoužitou pancéřovou pěst. Čekají, že jí pan učitel jako bývalý voják a partyzán odstřelí. Ten však řekne, že svůj nález musí ohlásit, a že ho zneškodní profesionálové. Pan Souček má nález hlídat. Když jsou všichni u autobusu, ozve se "k zemi" a pak rána. Pan Souček odpálil pancéřovou pěst na bunkr.

Když přijeli domů, šel Eda navštívit Tondu. Ten ležel v posteli a měl ovázanou ruku. Dělal si ruční granát - dal do flašky film, a než to stačil odhodit, bouchlo mu to v ruce. Dal Edovi harmoniku, kterou mu tenkrát táta vyhrál. Eda jí nejdříve chtěl vrátit panu Kafkovi, ale pak si vzpomněl, jak to dopadlo s fakírem.

Večer je bouřka, a Edův tatínek musí odjet do elektrárny. Ráno zvoní k Součkům paní Mlejnková, a když Eda otevře, řekne mu, že se mu v noci zabil táta. Eda hned vyběhne k Elektrárně. Tátu tam najde živého, jenom v elektrárně je vypálený jeden tranzistor. Hned se rozeběhne zpátky. Cestou potká maminku a volá: "Mami, Mlejnková je úplně blbá, slyšela že to spálilo tranďák a myslela že tátu!".

Druhý den je ve škole představení k výročí jednoho roku od osvobození ČSR, které učitel Hnízdo sám vymyslel. Kniha končí odtažením obrněného transportéru.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1   >

 

 

 

[Listovat]

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist