Knihy ke čtení online i stažení v PDF a ePub
NEJVĚTŠÍ ON-LINE KNIHOVNA V ČR

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

Zdeněk Svěrák


[životopis] [dílo] [odkazy] [citáty

 

Zdeněk Svěrák - životopis

Zdeněk Svěrák
[28.3.1936]
Zdeněk Svěrák - fotografie
[1] [2] [3] [4] [5]

Populární scénárista, dramatik, herec, spoluautor parodických her Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák se narodil roku 1936 v Praze.

Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou, obor český jazyk a literatura. Po krátkém období učitelské praxe v letech 1958-1961 v Měcholupech na Žatecku působil jako redaktor Československého rozhlasu (1961-1969). Od roku 1969 je ve svobodném povolání s výjimkou let 1977-1991, kdy pracoval jako scénárista Filmového studia Barrandov.

Svěrák je spoluautorem rozhlasových pořadů z fiktivní nealkoholické vinárny U Pavouka, spolu s Ladislavem Smoljakem, Jiřím Šebánkem a Karlem Velebným vytvořil koncepci Divadla Járy Cimrmana. Intelektuální humor s prvky absurdity, grotesky, parodie uplatnil spolu s Ladislavem Smoljakem v řadě her (Vyšetřování ztráty třídní knihy, Hospoda Na mýtince, Jára Cimrman v říši hudby, Dobytí Severního pólu, Záskok, Švestka, Afrika aj.) i ve filmových scénářích. Je například autorem scénářů k filmům Obecná škola, Vesničko má středisková, Kolja, Tmavomodrý svět. Svěrák též píše pohádkové příběhy a písňové texty. V mnohých filmech se uplatnil i jako herec.

Svěrák spolupracuje také s hudebním skladatelem Jaroslavem Uhlířem (na písních pro děti a hudbě ke svým filmům). Pod pseudonymem Emil Synek psal i texty k populárním písním; nejznámější je Holubí dům Jiřího Schelingera (rovněž na Uhlířovu hudbu).

V roce 2005 byl Zdeněk Svěrák vyhlášen jako 25. v pořadí v divácké anketě Největší Čech. Je zakladatelem nadace Paraple, která pomáhá vozíčkářům.

Akce tohoto týdne:

Paulo Coelho: balíček 5 elektronických knih (PDF+ePub)     za 184  110 Kč (-40%)

 

úvod ~ novinky ~ autoři ~ díla ~ galerie ~ historie ~ perličky ~ slovník ~ odkazy ~ fórum

mapa webuediční plánkniha návštěve-mail

 

Literární doupě - on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu; knihy zdarma (free e-books), recenze, ukázky, citáty, životopisy, e-knihy ke stažení do čtečky (Kindle a další)

 

© 1999-2024 Johanesville

TOPlist