<<< Zpět na Literární doupě - přehled všech autorů a knih

Karolína Světlá

FRANTINA
recenze
(pro čtenářský deník nebo referát)

 

 

Nové Literární doupě!

Literární doupě bylo modernizováno a přechází pod novou doménu literdo.com!.

Nový web LD vám přínáší ještě více knih s možností výhodného stahování většího množství e-knih podle vlastního výběru (tedy nejen jednotlivých knih nebo balíčků podle autorů) ve formátech ePub , PDF  a MOBI.

 Přejít na nový web Literární doupě

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti
    1    

 

Recenze

Příběh se odehrává ve vesničce Světlá pod Ještědem, která Karolínu Světlou hluboce ovlivnila a podle ní si také zvolila svůj pseudonym.

Celý román je vlastně vypravování dědka Bartoloměje, který vzpomíná na svou hospodyni, šafářku a osobu známou po celém kraji jako Frantina. Základem jsou pravdivé údaje, které Světlá získala od místních lidí a také od pravnučky Bartoloma,která ji provádí po stavení,ve kterém Frantina žila.

Bartoloměj se dostane ve svých mladých letech ke Kvapilům do dvora a natrefí na mladého svobodného rychtáře, který své povolání sice dobře vykonává, ale nic nového pro své lidi nepřinese. Také statek chátrá, neboť rychtář na čeládku nedohlíží. Každý by rychtáři dívku dohodil,ale on nemá zájem. Až jednoho dne si přiveze z pouti dívku a brzo poté strojí svatbu. Po svatbě se všechno na statku změní. Frantina se o všechno stará, zajímá ji každý kout a statek jenom kvete.

Seznámí se s Bartolomějem a začnou si velmi dobře rozumět. Jsou jako bratr a sestra. Jen jeden rozdíl mezi nimi je. Frantina je pohanka a nevěří v boha, Bartoloma jako zatvrzelého křesťana to hrozně mrzí. Pořád se o to přou. Ženy Frantinu nemají moc rády, protože je oblíbená a má spoustu nových nápadů.

Za nějakou dobu statkář Kvapil onemocní a brzo umře. Frantina truchlí a jako dědička-vdova statek zdědí, začne sama hospodařit a protože teď už není rychtáře, lidé ji rádi zvolí jako novou rychtářku. Zprvu se Frantina zdráhá, ale pak tuto funkci přijme a vykonává ji opravdu dobře. Po nějaké době ale Frantina začne chátrat a už si toho všímají i ostatní lidé a začnou jí, jako dříve rychtáři Kvapilovi dohazovat různé ženichy-není o ně nouze, sjíždějí se ze všech koutů. Frantina je ale hezky vyprovodí. Už zbývá jen jeden muž. Pan Apolín, kupec dřeva, kterého lidé nazývají hanlivě hrabě Apolín, neboť je znám svým nadřazeným chováním nad ostatními lidmi. Všechna čeládka říká, že by se k sobě velmi hodili a že musí Frantině pana Apolína dohodit. Frantina se o tom dozví a nechce ani slyšet. Až jednoho dne,když si povídá s Bartolomějem, se ozve výrazný hlas ze dvora, vstoupí pan Apolín, a když spatří Frantinu, padnou si do náručí. Je to opravdová zapomenutá láska. Milují se nade vše. Setkávají se totiž po dlouhé době,kdy před lety Apolín zmizel a Frantina si myslela,že někde umřel. Chystají svatbu. Frantina přestane mít zájem o všechno ostatní.

Pár dnů před svatbou pan Apolín odjede služebně do Němec a domluví se s Frantinou, že se setkají až v den svatební. Frantina jede s Bartolomějem nakupovat na blízký jarmark. Každý tady Frantinu zná a každý ji zdraví. Když už mají nakoupeno a chystají se k odchodu, strhne se na jarmarku pozdvižení. Jsou tu chyceni „vaiskoufři“, to jsou zloději, kteří si za drobný úplatek na radnici můžou na trhu ukrást, co chtějí. Lidé se k tomu vzbouří a začnou křičet a prát se. Frantina vyskočí na kašnu a všechno usměrní. Slíbí,že zajde na radnici a vymůže zákaz prodávání vaiskoufrům možnost kradení. A také majitelé krámků nemusí platit poplatky-aspoň protentokrát. Tak se také stane. Lidé jsou spokojení a Frantina potichoučku i s Bartolomějem zmizí.

Cestou potkají roztřesené děvče,které se představí jako Barča, která se hned Bartoloměji zalíbí a která čeká na Frantinu a žádá o radu. Pracuje jako služka u jedné staré ženy v horách, která palí uhlí a zjistí, že její syn je vůdce lesňáků, tolik obávaných v okolních lesích. Když to Frantina uslyší, ihned vymyslí plán, jak vůdce získat. Vydají se potmě k dalekému domku.

Když přijdou až k němu, nahlédnou dovnitř a uvidí oblečení pana Apolína a nějakého muže zavázaného v obvazech. Bartoloměj si myslí, že pana Apolína zabili lesňáci a chce Frantinu odtáhnout. Frantina se však změní k nepoznání a začne se po Bartolomějovi sápat s nožem. Frantina totiž v lesňákovi pozná svého muže a chce Bartoloma zabít, protože si myslí, že ho poznal také. Tak to ovšem není. Druhý den se Frantina obleče do svatebních šatů a vydá se na smluvené místo. Potká Apolína a vydají se spolu do skal, kde si hrávali jako malí. Tam jí Apolín slibuje věčnou lásku a Frantina ho probodne nožem a uloží do mechu.

Za několik dní se od něj zvedne a vrátí na statek. Tam ji nikdo nepoznává, ale nikdo se jí na Apolína neptá. Frantina je moc smutná a pořád nosí svatební šaty. Bartoloměj žije s Barčou na statku, ale Frantina je brzy nemůže vystát, neboť jí Barča pořád připomíná ten osudný večer. Daruje jim dům a pozemek a oni se odstěhují. Až za sedm let se Frantina ozve, chce s Bartolomějem mluvit. Řekne mu pravdu o všem i vraždě. Umírá a taky řekne Bartolomějovi, jak ji má po smrti uložit. Vedle Apolína v jeskyni na Čihadníku. Tak se také stane. Bartoloměj jí splní přání a převezme podle jejího přání statek.

 

Hlavní postavy:

Apolín - vyrůstá ve šťastné rodině, má nejlepší kamarádku Frantinu, jeho otec je mezi lidmi oblíben a každý si mu stěžuje na pány. Rozhodne se, že jako vyslanec mezi pány prosadí vůli lidu. Páni ho však uvrhnou do vězení jako buřiče, ale lidé se ho nezastanou. Je tam s ním i jeho manželka, Apolínova matka a malý Apolín. Po několika letech se vrátí a jdou hluboko do hor, pryč od lidí. Apolín svému otci před smrtí slíbí, že jej pomstí a lidi trápit bude. Stane se velkým lesňákem.

Frantina - vyrostla se svým strýcem v lesích, ten jí celý život lidi zprotivuje, ale učí ji k lásce k zvířatům a rostlinám. Frantina se seznámí s malým Apolínem, ale ten jí někam zmizí. Frantina si myslí, že umřel. Brzy po tom sevydá na pouť a tam se seznámí s Kvapilem.

 Tato kniha na Novém Literárním doupěti

 

    1    

 

 

 

[Obsah]


© Literární doupě
on-line knihovna, zdroj pro čtenářský deník, referáty, seminárky z češtiny, přípravu na maturitu a povinnou četbu;
knihy zdarma (free e-books) v epub a pdf, recenze, ukázky, citáty, životopisy, knihy pro Kindle a další čtečky

TOPlist